Sprzeciw od orzeczenia lekarskiego

Sprzeciw do komisji lekarskiej może wnieść ubezpieczony, gdy nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika. Ma na to 14 dni od doręczenia orzeczenia, a czyni to za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Zarzut wadliwości może też złożyć prezes ZUS, o czym zainteresowany jest niezwłocznie poinformowany.

(...)Ubezpieczony może odwołać się od decyzji po wyczerpaniu drogi odwoławczej w ZUS, za jego pośrednictwem. ZUS zaś, zanim skieruje sprawę do sądu, może - jeżeli uzna odwołanie za słuszne - zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli odwołania nie uwzględni, przekazuje sprawę do sądu.

Gdy po wydaniu decyzji powstaną nowe okoliczności i ubezpieczony odwoła się od niej, ZUS skieruje sprawę do lekarza orzecznika do ponownego rozpatrzenia.

Porady prawne

Rzeczpospolita 31.12.2004 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Najemca 2018-03-16 07:35:14

    Sprawiedliwe rozliczanie różnicy między wskazaniem licznika głównego a suma podliczników najemcow jest rozliczenie procentowe tej różnicy.Każdy najemca partycypuje procentowo do wskazań licznika głównego i taki sam procentowy udział ma w tej różnicy między wskazaniem licznika głównego a swoim pod licznikiem.Rozliczanie na rodzinę jest niesprawiedliwe i zlodziejskiej,rozliczanie na osobę jest sprawiedliwe ale też nie oddaje faktycznej naszej partycypacji w tej różnicy.Może być przeciez tak ,że np: całe pół roku nie odkrecalem kranu ,ni nie zuzylem wody to jaki ją mogę mieć udział w tej różnicy?Zakładam ,że woda mi nie ucieka,uszczelki o key.Kranow nie odkrecalem bo nie było mnie przez pół roku w mieszkaniu a rozliczanie mam właśnie półroczne. Chyba się nie myle?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika