Sprzedaż działek budowlanych z majątku osobistego nie podlega opodatkowaniu VAT
Naczelny Sąd Administracyjny wydał precedensowy wyrok dotyczący opodatkowania VAT sprzedaży działek budowlanych.
W sprawie będącej przedmiotem rozpoznania NSA strona nabyła w 1991 r. niezabudowaną działkę o powierzchni

Strona wystąpiła do organów podatkowych z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. Zapytała, czy dokonywane przez nią dostawy gruntów podlegają opodatkowaniu VAT, czy też nie na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o VAT, czy też nie. Jego zdaniem czynności polegające na sprzedaży gruntów przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami nie podlegają VAT. Pogląd ten zakwestionowały organy podatkowe obu instancji oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Sprawa trafiła na wokandę NSA.
NSA uchylił wspomniany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.
NSA w składzie 7 sędziów orzekł, że sprzedaż działek budowlanych z majątku prywatnego osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności w tym zakresie, nie podlega opodatkowaniu VAT.
NSA dokonał wykładni przepisów w zakresie definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. NSA wskazał, że na mocy art. 4 ust. 2 VI Dyrektywy VAT [obecnie kwestię tę reguluje tak samo artykuł 9 ust.
1 Dyrektywy VAT 2006/112/WE], działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców i osób świadczących usługi włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów. Na gruncie przepisów UE podatnikiem VAT może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza.W ocenie NSA, okazjonalna czynność podlega opodatkowaniu VAT, tylko wtedy gdy podmiot dokonujący dostawy gruntu działa w charakterze podatnika. W sytuacji, gdy osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej, dokonuje sporadycznie sprzedaży swego prywatnego majątku (gruntu), to wykonywane przez taką osobę czynności dostawy gruntu nie uznaje się za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Sama częstotliwość lub jej brak nie może jednak decydować o tym, czy ktoś jest podatnikiem VAT czy nie. Dla opodatkowania działań okazjonalnych, sporadycznych, ważne będzie to, czy podmiot działa w charakterze podatnika VAT. Co ważne, przepisy UE nie zawierają pojęcia częstotliwości - podkreślił NSA.
W konsekwencji NSA uznał, że w omawianej sprawie nie można uznać, że strona prowadzi działalność gospodarczą, ponieważ nie nabył gruntu z zamiarem jego dalszej odsprzedaży.
Wyrok składu 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt I FPS 3/07
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?