Sprzedaż konsumencka

Do dnia 30 czerwca 2001r. problematykę warunków zawierania wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów regulowało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 maja 1995 r. w sprawie szczegółowych warunków zawierania i wykonywania umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów (Dz. U. z dnia 14 czerwca 1995 r.)

Zgodnie z zapowiedzią od dnia 1 stycznia 2003r. problematykę tę regulować ma ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego, dostosowująca prawo polskie do prawa Wspólnot Europejskich zgodnie z wymogami Układu Stowarzyszeniowego.

W międzyczasie- od 1 lipca 2002r. do 31 grudnia 2002r., problematykę niniejszą regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 czerwca 2002r. w sprawie szczególnych warunków zawierania i wykonywania umów sprzedaży między przedsiębiorcami a konsumentami wydanego na podstawie art. 555(1) kodeksu cywilnego, który to przepis zostanie uchylony z dniem 1 stycznia 2003r. ustawą o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego.

Rozporządzenie określa szczególne warunki zawierania i wykonywania, w zakresie działalności przedsiębiorstwa, umów sprzedaży rzeczy ruchomych z udziałem konsumentów, oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.


Rozporządzenie określa (m.in.)

  • co należy rozumieć za sprzeczne z dobrymi obyczajami;
  • wskazuje w jaki sposób może nastąpić zawarcie umowy ( w lokalu przedsiębiorstwa, poza lokalem, przy wykorzystaniu środków porozumiewania na odległość);
  • prawa i obowiązki sprzedawcy i kupującego;
  • warunki wprowadzenia do obrotu towaru niepełnowartościowego itp.

Porady prawne

Rozporządzenie weszło w życie 1 lipca 2002 r.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika