Sprzęt audio-wideo zastąpi protokolanta

W czerwcu na salach sądowych pojawi się sprzęt do nagrywania przebiegu rozpraw - informuje Rzeczpospolita.

Jeszcze w tym roku sale sądowe na obszarze dwóch apelacji mają być wyposażone w sprzęt audio-wideo. W 2011 r. nagrywane będą sprawy w czterech kolejnych apelacjach, a w 2012 r. w jeszcze pięciu - zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Zapisywanie przebiegu rozpraw „na CD" pozwoli na szczegółową rejestracje przebiegu sprawy. Obecnie protokolanci zapisują jedynie opracowane i podyktowane przez sędziego części zeznań - czytamy na łamach Rzeczpospolitej.

Przejście na elektroniczny zapis nie oznacza, że protokolanci znikną z sal. Protokoły papierowe zostaną jednak znacznie skrócone - ograniczą się do najważniejszych danych i czynności: oznaczenia sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwiska sędziów, stron, oznaczenia sprawy, treści rozstrzygnięcia. Protokolant nie będzie natomiast zapisywał zeznań świadków, co zabierało najwięcej czasu - donosi Rzeczpospolita.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • posklaczek555 2012-02-01 18:32:36

    No, wreszcie jakieś mądre posunięcie; mam nadzieję, że za tym pójdzie skrócenie , i to znaczne rozstrzygania spraw, które teraz ciągną się miesiącami, a nawet latami. Bo ile słów można przerobić na jednej rozprawie, która ma ograniczony czas, np. godz, a za drzwiami czekają już ludzie na następną. Protokolant musi dokładnie zapisać, ale tylko to co mu podyktuje sędzia; każda wypowiedź stron i świadków jest ...naście razy przerywana, nie zdąży nikt złożyć zeznań dokładnie jak by chciał, bo w międzyczasie, kiedy sędzia dyktuje to zapomni , co dalej ma mówić. I to jest jakiś bezsens. A teraz każde słowo będzie zarejestrowane dokładnie i całość można będzie poskładać i szybciej zakończyć sprawę.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika