Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązują
Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP. Stopnie będą obowiązywały do 28 lutego 2023 r. do godz. 23:59.
Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Drugi stopień alarmowy (BRAVO) ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie związaną z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.
Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.
Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj.
Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych
Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:
- prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
- prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
- zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
- obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
- dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
- wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
- wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.
Z kolei w stopniu alarmowym CHARLIE-CRP zadania obejmują w szczególności: - całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
- przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
- przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli, a także czujności obywateli.
Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112.

Potrzebujesz porady prawnej?
Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP nadal
Stopnie alarmowe na terenie całego kraju wciąż obowiązują Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały do 30 listopada 2022 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe (...)
Stopień alarmowy BRAVO na terenie Małopolski oraz ALFA i ALFA-CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na obszarze województwa małopolskiego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA na pozostałym terytorium Polski, a także pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju. Stopnie alarmowe będą obowiązywały od czwartku 23 stycznia 2020 r. (od godz. 00:01) do środy 29 stycznia 2020 (...)
Stopnie alarmowe nadal obowiązują
Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju oraz drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59. Stopień alarmowy CRP Stopień alarmowy CRP został wprowadzony (...)
Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały do 15 maja 2022 r. do godz. 23:59. Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca 2016 r. o (...)
Stopień alarmowy BRAVO-CRP Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) na terenie miasta stołecznego Warszawy, obowiązujący od dnia 11 lutego, od godz. 00:00, do dnia 15 lutego, do godz. 23:59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w związku z organizacją w Warszawie konferencji dotyczącej bezpieczeństwa (...)
Stopnie alarmowe dalej obowiązują
Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju wciąż obowiązują Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenie dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO), w którym uwzględniona została polska infrastruktura energetyczna mieszcząca się poza granicami Polski. Stopień obowiązuje od 6 października 2022 r., od godz. 00.00, do dnia (...)
Trzeci stopień alarmowy CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP). ##baner## Co (...)
Stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE–CRP na terenie całego kraju
Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące wprowadzenia na terytorium całego kraju drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP). Stopnie będą obowiązywały do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59. ##baner## Stopnie alarmowe Prezes Rady Ministrów wprowadza stopnie alarmowe na podstawie przepisów ustawy z 10 czerwca (...)
Czy może wybuchnąć kolejny zbrojny konflikt?
Japoński rząd rozważa możliwość dokonania prewencyjnego ataku na północnokoreańskie bazy rakietowe, bezpośrednio zagrażające Japonii - potwierdził rzecznik rządu w Tokio Shinzo Abe. Główny rozważany problem to czy japońska pacyfistyczna konstytucja pozwoliłaby na taką akcję. "Istnieje pogląd, że atak na wyrzutnie rakietowe byłby zgodny z konstytucją jako akt samoobrony" (...)
Wszyscy, tylko nie ja. Pewnie nie raz powtarzaliście sobie, że nie jesteście łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Nie łudźcie się, Wy także możecie być celem ataku. Jak tego uniknąć? Przeczytajcie poniższe wskazówki. Nie jesteście dużą firmą, na koncie nie trzymacie milionów, Wasze systemy nie mają żadnej wartości dla potencjalnych przestępców. (...)
Jak potwierdzić tożsamość smartfonem?
mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem (wersja BETA) Jeśli chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją, to możesz to zrobić za pomocą darmowej aplikacji mObywatel na smartfon — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo chcesz wypożyczyć samochód. Pobierz aplikację i sprawdź, jak działa usługa mTożsamość. Co ważne, mTożsamość (...)
Ochrona odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen gazu
Projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. W ramach Tarczy Energetycznej, w 2023 r. rząd będzie kontynuował (...)
Facebook na celowniku obrońców WikiLeaks
Dzisiaj sąd zdecyduje, czy podejrzany o gwałt redaktor naczelny WikiLeaks opuści areszt. Hakerzy z Polski, Niemiec czy Wielkiej Brytanii planują w tym czasie atak na strony, które odmówiły w ostatnich tygodniach współpracy ze stroną Juliana Assange’a. Na celowniku są Facebook, Twitter i Amazon. Assange jest podejrzany o molestowanie seksualne i gwałt, których (...)