Sejm wznowił prace nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada przywrócenie 49 procentowej ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną.
Komisja Finansów Publicznych i Komisja Infrastruktury powołała podkomisję, która zajmie się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o ulgowych przejazdach w transporcie zbiorowym.
- Po ponad dwustu dniach od pierwszego czytania Sejm RP podejmuje dalsze prace nad projektem pod którym podpisało się ponad 130 tysięcy obywateli. Z jednej strony to dobra wiadomość, że Sejm będzie prowadził dalsze prace nad ustawą, ale z drugiej strony smuci fakt, że nastąpiło to ponad pół roku od pierwszego czytania - informuje Marcin Mastalerek, pełnomocnik Komitetu.
Autorzy projektu obawiają się opóźniania prac przez Platformę Obywatelską, która na początku prac chciała złożyć wniosek o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu.
- Jeśli prace nad ustawą dalej będą opóźniane to zorganizujemy pikiety pod Sejmem i biurami posłów PO - czytamy na stronie obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej.
Projektowany dokument zakłada przywrócenie 49 procentowej ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją autobusową i koleją - również na pociągi ekspresowe.
Autorzy noweli proponują zniżki nie tylko na bilety miesięczne, lecz także na bilety jednorazowe w komunikacji PKP i PKS.
Uchwalenie dokumentu przywróciłoby stan prawny sprzed 2001 roku. Wtedy to koalicyjny rząd SLD-PSL postanowił obniżyć 50 procentową ulgę do 37 procent i ograniczył krąg osób uprawnionych do korzystania ze zniżek.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Chcesz zostać lekarzem? Skorzystaj z kredytu na studia medyczne Już w lipcu studenci będą mogli złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Preferencyjnych (...)
Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL
Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie system e-TOLL. W e-TOLL zapłacisz zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dla firm transportowych (...)
Ubezpieczenie zdrowotne - Kogo dotyczy i kiedy jest obowiązkowe?
Co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne? Prawo do ochrony zdrowia oraz do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych to podstawowe prawa zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. System ubezpieczenia zdrowotnego (...)
Ważne zmiany dla wyrabiających paszport
Od 17 stycznia 2013 r. wniosek o paszport złożymy, a gotowy dokument odbierzemy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania. Ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych, która reguluje (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Koronawirus: zasady wjazdu do Polski
Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. ##baner## Gdzie (...)
Od soboty kolejne restrykcje w związku z COVID-19
Rząd wprowadza kolejne zasady bezpieczeństwa. Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejsza (...)
Zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy w związku z koronawirusem
Od 16 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną dla osób podróżujących w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub państwie UE i EOG a także Szwajcarii oraz w celu pobierania nauki w RP lub państwie (...)
Wypoczynek z Kartą Dużej Rodziny
Wakacje tańsze z Kartą Dużej Rodziny Nachodzące wakacje to czas odpoczynku nie tylko dla dzieci, ale i całych rodzin. Letni relaks wiąże się z różnymi wydatkami. Można je jednak znacząco obniżyć dzięki Karcie Dużej Rodziny, która od początku roku jest dostępna również (...)
Przewoźnicy promowi i autobusowi zapłacą za spóźnienia
Pasażerowie będą wkrótce mogli dochodzić odszkodowań za opóźnione i odwołane kursy autokarów lub promów. Dotychczas takie prawa mieli jedynie pasażerowie linii lotniczych i kolei. Parlament Europejski przyjął propozycje rozwiązań, które dokładnie określają zasady zwrotu kosztów biletu (...)
Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?
Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)
Tzw. ustawa 2.0 wprowadza reformę szkolnictwa wyższego. To m.in. zmiany w przepisach dotyczących ustroju i organizacji uczelni oraz zasad finansowania systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Wejście w życie ustawy ma podnieść jakość i przydatność kształcenia na studiach wyższych. Konstytucja (...)
Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach
Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje (...)
Opinia PKPP Lewiatan do reformy Partnerstwo dla Wiedzy
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan dostrzega konieczność reformy studiów wyższych w Polsce. Obecny system jest nieprzystosowany do potrzeb pracodawców i w niewielkim stopniu premiuje takie dostosowanie do umiejętności koniecznych na rynku pracy i w nowoczesnej gospodarce opartej (...)
Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą podatkową część Polskiego Ładu
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Już od przyszłego roku 9 mln osób przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. (...)
Coroczna publikacja OECD "Education at a Glance 2008, OECD Indicators"
Publikacja tegoroczna skupia się na dalszym rozwoju edukacji, w rezultacie którego obecnie 57% młodych osób z krajów OECD kształci się na poziomie szkolnictwa wyższego w porównaniu z 37% w roku 2005 Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju uznaje coroczne (...)
Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe
Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)
Będą odszkodowania za spóźniony pociąg
Odzyskasz nawet połowę ceny biletu. Możesz liczyć też na darmowe kanapki oraz nocleg w hotelu na koszt przewoźnika. Takie przywileje zapewnią pasażerom unijne przepisy, które wejdą w życie już 1 lipca tego roku. Zgodnie z nimi będziemy mogli ubiegać się o odszkodowanie nie tracąc (...)
Parlament przyjął pakiet klimatyczny
Po jedenastu miesiącach intensywnych negocjacji Parlament Europejski poparł pakiet projektów legislacyjnych, które umożliwią osiągniecie ogólnych celów w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. UE chce ograniczyć do 2020 roku emisję gazów cieplarnianych (...)
Zaświadczenie ze szkoły dla zachowania renty rodzinnej
Aby nie stracić renty rodzinnej – trzeba pamiętać o zaświadczeniu ze szkoły Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, muszą do końca września złożyć tam wniosek o dalszą wypłatę renty. Trzeba do niego dołączyć zaświadczenie (...)