Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Sejm przyjął ustawę o święcie narodowym 12 listopada 2018 r. Zgodnie z uzasadnieniem, dodatkowy wolny dzień pozwoli Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na uroczystości do trzech dni - od 10 do 12 listopada.
Ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (projekt poselski) została już przyjęta przez Senat z 3 poprawkami.

11 listopada 1918 r. to dzień przełomowy w dziejach nie tylko Polski, ale i całej Europy. W lasku Compiègne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową, a w tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Ta data stała się więc datą symbolicznego wydarzenia – odzyskania przez Polskę niepodległości. Myślę, że to narodowe święto od 100 lat jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej. Nie będę już tutaj podkreślał wszystkiego – m.in. tego, jak ważne było to, że po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem, wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność.
Ponieważ dzień 11 listopada w 2018 r. przypada w niedzielę, to zgodnie z projektem, dzień 12 listopada 2018 r. ma być Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy
Ustawa przewiduje, że 12 listopada 2018 r. ma być świętem narodowym i dniem wolnym od pracy. Pozwoli to Polakom na godne uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez wydłużenie czasu na uroczystości do 3 dni – od 10 do 12 listopada.
Wprowadzone przez senatorów poprawki m.in.: obejmują ten dzień zasadami dotyczącymi ograniczenia handlu analogicznymi jak w przypadku niedziel i innych dni świątecznych, a także skreślają preambułę do ustawy. Teraz Sejm odniesie się do tych poprawek.
Zgodnie z projektem, dzień 12 listopada 2018 r. będzie dniem wolnym od pracy, przy czym w tym dniu - o ile Sejm przyjmie senacką poprawkę w tym względnie - będą obowiązywały zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki. W tym dniu będą więc udzielane świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczenia będą udzielane w godzinach ich udzielania według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Apteka ogólnodostępna, która zapewnia dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy, będzie obowiązana zapewnić tę dostępność także w dniu 12 listopada 2018 r.
Ustawa nie zawiera innych niż wskazane przepisów przejściowych i dostosowujących.
Ma ona wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
W związku z tym, że Sejm uchwalił opisywaną ustawę dopiero dnia 24 października 2018 r. oraz mając na względzie dalszy kalendarz prac nad ustawą (rozpatrzenie ustawy przez Senat, ewentualnie stanowisko Sejmu w odniesieniu do stanowiska Senatu, czas dla Prezydenta na podpisanie ustawy i zarządzenie jej ogłoszenia oraz czas na publikację aktu), można mieć uzasadnione wątpliwości co do jej zgodności z Konstytucją, a przede wszystkim z zasadą demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji). Trybunał Konstytucyjny wywiódł z zasady demokratycznego państwa prawnego m.in.:
- zasadę ochrony zaufania do państwa i prawa;
- zasadę ochrony praw nabytych i interesów w toku;
- nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis (odpowiedniego okresu dostosowawczego);
- nakaz przestrzegania reguł poprawnej legislacji, w tym dostatecznej określoności przepisów prawa.
Pierwsza, tzw. zasada lojalności państwa wobec obywateli, opiera się na założeniu określonej pewności prawa, przewidywalnym postępowaniu organów państwa oraz poszanowaniu przez ustawodawcę istniejących stosunków prawnych. W związku z tym, że wskazany akt prawny został uchwalony późno, co więcej w sposób zaskakujący dla adresatów, nie daje im tym samym możliwości dostosowania podjętych już decyzji (organizacyjnych, prawnych, biznesowych) do zmieniających się okoliczności prawnych.
Informacja Ministerstwa Zdrowia dotycząca udzielania świadczeń opieki zdrowotnej oraz pracy aptek ogólnodostępnych w dniu 12 listopada 2018 r.
Jak wyjaśnił resort zdrowia, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego oraz dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej ustawa o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej wymaga, by w dniu 12 listopada 2018 r.:
1. Świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej (a więc wszystkie świadczenia szpitalne, świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, np.: świadczenia specjalistyczne i świadczenia z zakresu rehabilitacji) udzielane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), które mają być udzielone w dniu 12 listopada 2018 r. w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z Funduszem, były udzielane w dniu 12 listopada 2018 r. według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia wynikającej z listy oczekujących lub kontynuacji leczenia u danego świadczeniodawcy.
W celu udzielania ww. świadczeń świadczeniodawcy powinni zapewnić w dniu 12 listopada 2018 r. pracę wszystkich osób, które są niezbędne dla udzielania przedmiotowych świadczeń (np.: rejestracji w poradni, ale niekoniecznie całego pionu administracyjnego, czy kadrowego, jeżeli nie jest on konieczny do nieprzerwanego udzielania świadczeń w tym dniu – decyzję w tej sprawie podejmuje pracodawca), przy zapewnieniu wynagrodzenia – jak za dzień ustawowo wolny od pracy – zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej oraz prawa pracy.
Powyższe oznacza, że ustawa nie wymaga pracy podstawowej opieki zdrowotnej oraz tych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które nie mają umów z Narodowym Funduszem Zdrowia np.: Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub stacji sanitarno – epidemiologicznych.
W przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, które nie jest stanem nagłym, pomoc udzielana będzie pacjentom przez podmioty realizujące świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
2. Apteki ogólnodostępne, które w ciągu roku pełnią dyżury w dni wolne od pracy również pracują w dniu 12 listopada 2018 r. – jak w każdym innym dniu wolnym od pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?
12 listopada 2018 r. wolny od pracy i od handlu
Co przewiduje ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej? Celem tej ustawy jest upamiętnienie i uczczenie faktu odzyskania w dniu 11 listopada 1918 r. Niepodległości przez Rzeczpospolitą (...)
Ograniczenie handlu w niedziele od marca!
Mniej handlu w niedzielę, więcej wolnego Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele już od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Z kolei od (...)
Kto będzie mógł handlować w niedziele?
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni zakłada docelowo zakaz handlu we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu w roku. Nowe prawo wprowadza zakaz handlu w niedziele etapami, a także przewiduje cały szereg wyłączeń: i co do dni, i co do branż, w których (...)
Wyjaśnienia dotyczące ograniczeń handlu w niedziele i święta
11 marca przypada pierwsza niedziela z ograniczeniem handlu. W związku z wątpliwościami, które pojawiają się wśród przedsiębiorców oraz konsumentów przedstawiamy wyjaśnienia PIP i resortu pracy w tej sprawie. Nowe przepisy 1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa ograniczająca (...)
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach przyszłego roku będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu obowiązywał będzie (...)
Ograniczenie handlu w niedziele i święta zgodne z Konstytucją
27 lipca 2021 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie w sprawie wniosku Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczącego ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Wyrok TK Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 3 pkt 7 i art. 18 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele (...)
Jeżeli Państwa kontrahent nie reguluje płatności za usługi w terminie określonym w fakturze lub umowie przysługują Państwu odsetki. Zgodnie ze znaną już przed wiekami regułą pacta sunt servanda - umów należy dotrzymywać, każda osoba, która zawarła skuteczną i ważną umowę (...)
Kto nie może być świadkiem testamentu?
Dla zachowania niektórych form testamentu, w szczególności testamentu allograficznego, testamentu ustnego i testamentu tzw. podróżnego, konieczne jest sporządzenie ich w obecności określonej ilości świadków. Świadkiem jest zatem osoba, w obecności której (...)
PUE ZUS – obowiązek założenia profilu dla płatników składek
Kogo obejmie wymóg posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie. Obowiązek (...)
PUE ZUS dla każdego płatnika składek
Do 30 grudnia 2022 r. każdy płatnik składek powinien założyć profil na PUE ZUS Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla (...)
Sprzedaż mieszkań bez zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność
Na początku stycznia Krajowa Rada Notarialna (KRN) poinformowała, że obrót wtórny mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Z tych (...)
Co dalej z ograniczeniami handlu w niedziele?
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel i wykonywanie pracy w handlu będzie dozwolone. MPiT nie rekomenduje zmian ws. ograniczenia handlu w niedziele W (...)
Zwolnienia od posiadania kasy fiskalnej znów wprowadzane na ostatnią chwilę
Firmy, które dotychczas nie musiały instalować kas fiskalnych, mają przed sobą miesiąc niepewności. Z końcem czerwca wygasają wszelkie obowiązujące zwolnienia (...)- Odkładając decyzję na ostatnią chwilę, Ministerstwo Finansów po raz kolejny wprowadza niepokój wśród dużej grupy firm. (...)
Ograniczenie handlu w niedziele
1 marca br. wchodzą w życie przepisy ograniczające handel w niedziele. Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Zmiany wprowadzane są stopniowo. W 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie (...)
PIT 2011. Dopłata lub zwrot podatku
Odliczając ulgi możemy dostać kilkaset złotych. Do kiedy fiskus wypłaci nam pieniądze? Na złożenie PIT za rok 2011 pozostało kilka dni. Przypominamy, że termin mija w poniedziałek 30 kwietnia. O tym, czy możemy liczyć na zwrot podatku dowiemy się już po wypełnieniu formularza. W niektórych (...)
Uwagi do projektu nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan co do zasady pozytywnie ocenia projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Projekt zawiera wiele rozwiązań od dawna postulowanych przez PKPP Lewiatan, takich (...)
Poczta Polska straci monopol, ale jeszcze nie teraz
Tylko ona dostarczy emerytom przekazy pieniężne. Zachowa również wyłączność na zasiłki z pomocy społecznej. Do końca tego roku rząd musi otworzyć rynek usług pocztowych. Taki obowiązek nałożyła na nasz kraj Unia Europejska. Przygotowano już nowelizację przepisów w tej (...)
E-zakupy. Tym sklepom możesz zaufać
Nie kupuj w ciemno. Zobacz, które sklepy internetowe nie szykują na klientów pułapek w swoich regulaminach. Każdy e-sprzedawca ma obowiązek zamieszczenia na swojej stronie regulaminu, który określa m.in. zasady kupowania, zwrotu czy reklamacji towaru. Zdarza się, że regulamin (...)
PIT 2011. Jaka kara za spóźnione rozliczenie?
W najlepszym razie zapłacisz mandat do 3 tys. złotych. Gdy sprawa trafi do sądu, grzywna będzie dużo wyższa. W poniedziałek 30 kwietnia mija ostateczny termin na złożenie PIT za 2011 rok. Jeśli jeszcze nie złożyliśmy zeznania, mamy na to ostatnią chwilę. Pamiętajmy też, że gdy z zeznania (...)
Z viaTOLL można korzystać tylko do 30 września
Od 1 lipca rozpoczął się okres przejściowy dla przewoźników. Oznacza to, że równolegle funkcjonują dwa systemy - viaTOLL i nowy e-TOLL. Warto, aby przewoźnicy przechodzili do nowego systemu e-TOLL i nie zostawiali tego na ostatnią chwilę. W systemie e-TOLL zarejestrowanych (...)