Systemy czasu pracy
Podczas planowania czasu pracy pracodawca musi kierować się obowiązującymi normami. Jak pamiętamy, ustalanie harmonogramu niezachowującego 8-godzinnego dnia pracy oraz przeciętnie 40-godzinnego i przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, narusza przepisy o czasie pracy i stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Innymi słowy - planowanie godzin nadliczbowych jest niedopuszczalne.
Tylko wyjątkowe sytuacje usprawiedliwiają zatrzymanie pracownika w pracy na dłużej bądź wydanie polecenia stawienia się do pracy w dniu, w którym zgodnie z harmonogramem miał odpoczywać. Czy zawsze jednak dłuższa niż 8-godzinna doba robocza oznacza łamanie obowiązujących norm? Oczywiście nie. Kodeks pracy dopuszcza kilka innych obok podstawowego, względnie elastycznych (np. system równoważnego czasu pracy) lub dostosowanych do szczególnej sytuacji pracownika (np. system tzw. pracy weekendowej) systemów i rozkładów czasu pracy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?