Ten system ma zatrzymać piratów drogowych

Rozpoczęto już testy. Gdy auto przekracza dozwoloną prędkość, specjalne urządzenie włącza czerwone światło sygnalizatora drogowego.

Testowanie systemu dyscyplinowania kierowców uruchomiono w Płocku. System będzie testowany przez miesiąc na peryferiach miasta przy na ul. Sierpeckiej, która łączy się z drogą krajową nr 60.

- System SDK jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem drogowym przeznaczonym do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wymusza poruszanie się z dozwoloną prędkością na określonym odcinku drogi, przez co podnosi bezpieczeństwo - informuje płocki zarząd dróg.

Jak to działa? Kierowca przekraczający prędkość na kontrolowanym przez radar odcinku drogi będzie zatrzymywany czerwonym światłem sygnalizatora. Zielone światło zapali się dopiero wtedy, gdy łamiący przepisy bezwzględnie zatrzyma pojazd.

Porady prawne

- Kierowcy, którzy poruszają się z dozwoloną prędkością nie wymuszą zmiany światła na czerwone i pojadą płynnie – zaznacza płocki zarząd dróg.

System SDK mierzy prędkości od 0,5 do 255 km/h i z odległości 200 m w każdym kierunku. Jeśli się sprawdzi, to zostanie zainstalowany w 4-5 miejscach na terenie Płocka, które wytypują policja, straż miejska i mieszkańcy jako szczególnie niebezpieczne.

System dyscyplinowania kierowców – czyli SDK – płoccy urzędnicy tłumaczą również jako Szanujemy Dobrych Kierowców.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?