TK nakazał nowelizację przepisów o wyłączeniu sędziego

Wszelkie okoliczności stawiające pod znakiem zapytania bezstronność i niezależność sędziego mogą być przyczyną jego wyłączenia z orzekania

Tak Trybunał Konstytucyjny odpowiedział 24-go czerwca 2008 r. na pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Grudziądzu, który ma do rozwiązania nie lada dylemat (sygn. P 8/07).

Jedna z jego ławniczek dostała pozew o obniżenie alimentów. Wszyscy sędziowie wydziału rodzinnego złożyli wniosek o wyłączenie ze sprawy. Uznali bowiem, że mogą być posądzeni przez opinię społeczną o brak bezstronności, skoro przychodzi im orzekać w sprawie osoby uczestniczącej wraz z nimi w wymiarze sprawiedliwości jako sędzia społeczny.

Porady prawne

Jednakże art. 49 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że sąd wyłącza sędziego z orzekania na żądanie jego lub strony, jeżeli zachodzi między nimi stosunek osobisty tego rodzaju, że mógłby wywołać wątpliwości co do bezstronności orzekania. Przepis ten nic nie mówi natomiast o stosunkach innych niż osobiste: służbowych, ekonomicznych czy jakichkolwiek innych, które mogą budzić wątpliwości nie tylko osób zainteresowanych rozstrzygnięciem sporu, ale także opinii społecznej.

(...)Podobną sprawą Trybunał zajmował się już w 2005 r. Oceniał wówczas przepis o wyłączaniu sędziego sądu administracyjnego (SK 53/04) i stwierdził, że gwarancje bezstronności sędziowskiej nie mogą być ograniczone jedynie do wyłączenia ze względu na osobiste relacje sędziego z jedną ze stron lub z jej pełnomocnikiem.

(...)Trybunał stwierdził, że dla poprawienia niekonstytucyjnego przepisu w kodeksie postępowania cywilnego niezbędna jest jego nowelizacja. Powinna ona uwzględnić wszystkie przesłanki, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności sędziego. 

Rzeczpospolita 25.06.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika