Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat nie dotknie jedynie górników, policjantów, żołnierzy i strażaków.
Przywileje emerytalne dla innych grup mają stopniowo wygasać. Najszybciej skończą się one dla sędziów, prokuratorów i rolników. Dotychczasowe uprawnienia mają zachować oni do 2017 roku – czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Jako naprawdę uprzywilejowane mogą traktować się tylko dwie grupy zawodowe – służby mundurowe i górnicy. Według zapowiedzi premiera emerytury górnicze co prawda będą reformowane, ale raczej ma zostać ograniczona liczba osób do nich uprawnionych, a nie sam wiek przechodzenia na emeryturę.
Dziennik przypomina też, że upadł radykalny wariant reformy emerytalnej służb mundurowych, który rząd rozważał jeszcze w tamtej kadencji. Chodziło o włączenie służb do systemu powszechnego.
Teraz rząd chce, by emeryturę mundurową można było otrzymać po ukończeniu 55 lat, o ile funkcjonariusz, żołnierz czy strażak przesłużył 25 lat. Zmiany obejmą tych, którzy zaczną służbę od stycznia 2013 roku. Pozostali nadal mogą przechodzić na emeryturę po 15 latach służby. Taka możliwość będzie miało łącznie ponad ćwierć miliona osób z wojska, policji, straży pożarnej i granicznej czy służb specjalnych – pisze Gazeta Prawna.