Unikanie podwójnego opodatkowania w praktyce

Korzyści podatkowe wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zarezerwowane są wyłącznie dla obywateli umawiających się państw - uznał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Według Trybunału zasady prawa wspólnotowego nie wymagają rozszerzenia tych uprawnień na obywateli pozostałych państw członkowskich.

Wyrok ETS z 5 lipca 2005 r. w sprawie D. v Inspecteur van de Belastingdienst/Particulieren/Ondernemingen buitenland te Heerlen (C-376/03) dotyczył skarżącego, który mieszkał oraz miał większość swojego osobistego majątku na terytorium Niemiec, gdzie nie podlegał on podatkowi majątkowemu. Jedynie 10 proc. majątku skarżącego umiejscowione było w Holandii i podlegało opodatkowaniu podatkiem majątkowym.

Porady prawne

Osoby zamieszkałe w Holandii, a także inne osoby, jeśli miały w Holandii co najmniej 90 proc. osobistego majątku, mogły przy tym skorzystać z prawa do odliczenia ustalonej kwoty od podstawy opodatkowania. Odmówiono tego prawa skarżącemu.

Rzeczpospolita 09.09.2005

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika