Uprawnieni do dywidendy w spółce z o.o.
Prawo do udziału w zysku przysługuje każdemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i stanowi niewątpliwie o atrakcyjności uczestnictwa w spółce. Od ogólnego prawa do zysku należy odróżnić uprawnienie do otrzymania dywidendy, czyli już konkretnej kwoty przysługującej wspólnikowi po tym, jak zostanie podjęta decyzja o podziale zysku. Kto w takim razie może otrzymać dywidendę, czym charakteryzuje się prawo do dywidendy i na jakich zasadach ustala się uprawnione osoby?
Jednym z podstawowych praw majątkowych wspólnika spółki z o.o. jest prawo do udziału w zysku. Jest to prawo o charakterze ogólnym, które podlega konkretyzacji ("materializuje się") w prawie wspólnika do otrzymania odpowiedniej części zysku wyrażonej kwotowo, która została przeznaczona do podziału między wspólników po spełnieniu ustawowych lub umownych przesłanek (prawo do dywidendy). O przeznaczeniu zysku osiągniętego w ubiegłym roku obrotowym decyduje zwyczajne zgromadzenie wspólników (powinno się odbyć z reguły do końca czerwca). Wspólnicy decydują więc, czy zysk (oczywiście jeżeli został osiągnięty) podlegać będzie podziałowi i w jakiej części, gdyż możliwe jest pozostawienie całości albo części zysku w spółce i przekazanie go np. na fundusze utworzone w spółce (na kapitał zapasowy lub kapitały rezerwowe). Przed podjęciem uchwały o podziale zysku należy rozpatrzyć i zatwierdzić sprawozdanie finansowe za ubiegły rok obrotowy.
Gazeta Podatkowa 31.03.2005 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?