Uproszczenie trybu naliczania składek zdrowotnych u przedsiębiorców

Czego dotyczą proponowane zmiany do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych?

Niedawno trafił do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewiduje on zmiany w przepisach mające na celu ułatwienie osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą czynności związanych z odprowadzaniem składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Na czym ma polegać uproszczenie trybu naliczania składek zdrowotnych u przedsiębiorców?

Obecnie obowiązujące przepisy ustalają minimalną deklarowaną podstawę naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą jako 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w poprzednim kwartale ogłaszanego w komunikacie Prezesa GUS.

Proponowana zmiana w ustawie polega na wprowadzeniu stałej w ciągu roku minimalnej deklarowanej podstawy składek na podstawie wysokości prognozowanej i ogłaszanej przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przed końcem roku poprzedzającego rok, którego dotyczy.

Uproszczenie trybu naliczania składek zwalnia osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą z obowiązku sprawdzania, co kwartał wysokości przeciętnego wynagrodzenia i pozwala na lepsze prognozowanie kosztów działania w ciągu roku. W konsekwencji upraszcza również pracę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poprzez zmniejszenie ilości potencjalnych błędów w przekazywanych mu dokumentach wynikających ze zmian podstawy naliczania składek.

Podstawa:

  • Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (sejmowy druk nr 1458)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika