Dziś bezrobotni mają obowiązek zgłaszania się do powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach, by potwierdzić swoją gotowość do podjęcia pracy i uzyskać informacje o możliwościach zatrudnienia lub szkolenia. O tym, jak często mają się pojawiać, decyduje urząd. Od października zacznie obowiązywać szczególna regulacja dotycząca niesolidnych rodziców: dla bezrobotnego będącego dłużnikiem alimentacyjnym wyznaczony termin nie może przekraczać 10 dni. Kontrowersyjny obowiązek wynika z nowego brzmienia art. 33 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które wprowadza ustawa przywracająca Fundusz Alimentacyjny. Przedstawiciele służb zatrudnienia są zgodni: ten obowiązek nic nie da,jeśli ktoś nie ma zamiaru pracować, zwłaszcza że można go ominąć.
Urzędy pracy chcą zrezygnować z wzywania bezrobotnych do urzędu pracy
Powiązane artykuły
Jak działają wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy?
Publiczne służby zatrudnienia (PSZ) w Polsce tworzy system wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy powoływanych przez władze samorządowe odpowiednio szczebla: wojewódzkiego (...)
Bony dla młodych bezrobotnych
Sprawy rodzinne, motywacja zarobkowa, szansa na rozwój, chęć zdobycia fachu – to powody, dla których w czołówce form aktywizacji są bony na zasiedlenie, stażowe, szkoleniowe (...)
Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - kompletny poradnik
Dowiedz się wszystkiego o sądowym stwierdzeniu nabycia spadku w 2025 roku: procedura, koszty, wymagane dokumenty, terminy. Praktyczny przewodnik krok po kroku.
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Egzekucja z Nieruchomości 2025 - Kiedy Komornik Może Zająć Nieruchomość?
Kompleksowy przewodnik po egzekucji z nieruchomości w 2025 roku. Dowiedz się kiedy komornik może zająć nieruchomość, jak przebiega proces i jakie są nowe możliwości licytacji elektronicznej.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Jak wysłać pismo ogólne online?
Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)
Praca zmianowa
Praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu (...)
Konkubinat w Polsce 2025: Prawa, obowiązki i nowe przepisy o związkach partnerskich
Kompleksowy przewodnik po konkubinacie w Polsce. Prawa i obowiązki konkubentów, stosunki majątkowe, dziedziczenie oraz najnowsze informacje o planowanych związkach partnerskich 2025.
Renta rodzinna 2025 - kto ma prawo, wysokość świadczenia i formalności
Renta rodzinna 2025: sprawdź kto ma prawo, jaka jest wysokość świadczenia (od 1878,91 zł), jak złożyć wniosek i co to jest renta wdowia. Kompletny przewodnik ZUS.