Ustawa modelowa o spółkach

Europejska ustawa modelowa o spółkach mogłaby się przyczynić do zbliżenia prawa spółek w Europie, zwłaszcza w tych obszarach, gdzie zawodzą tradycyjne mechanizmy, czyli dyrektywy i rozporządzenia

(...)Celem projektu nie jest narzucanie państwom członkowskim określonych wzorców jak przy harmonizacji prawa przez dyrektywy czy ujednolicania prawa za pomocą rozporządzeń. Projekt nie zmierza również do wypracowania nowego typu ponadnarodowej spółki. Nie stanowi zatem konkurencji dla przedstawionej niedawno przez Komisję Europejską propozycji powołania europejskiej spółki prywatnej.

(...)W reakcji na kryzys dyrektyw Bruksela zdecydowała się zrewidować pierwotne plany kompleksowej harmonizacji prawa spółek. Przyjęto kilka zaleceń zawierających jedynie niewiążące sugestie pod adresem państw członkowskich. Ostatnio rozważano nawet uchylenie sporej części dyrektyw. Ostatecznie nie udało się jednak zrezygnować nawet z tych aktów, które postrzega się dziś jako przestarzałe. Na przykład uproszczono i unowocześniono przepisy o kapitale zakładowym spółek akcyjnych (por. dyrektywa 2006/68/WE, niedawno implementowana do prawa polskiego), jednak głębsza reforma kapitału zakładowego zakończyła się fiaskiem.

Porady prawne

Rzeczpospolita 9.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika