5.12.2008
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
- Jesteśmy na finiszu tworzenia nowej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Tak jak zapowiadaliśmy, jeszcze w tym roku będziemy mieć w Polsce nowe, lepsze prawo w tej dziedzinie - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld na konferencji „Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce, w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych". Konferencja odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Wiceminister Adam Szejnfeld poinformował, że nowe przepisy powstały w oparciu o anglosaski model prawa. - Ustawa o PPP ma ramowy charakter. Określiliśmy w niej jedynie granice, w ramach których będą poruszać się partnerzy prywatni i publiczni, realizując wspólne projekty - podkreślił wiceszef resortu gospodarki. Obowiązki stron regulować będzie umowa, a w szerszym zakresie kodeks cywilny. - Zgodnie z harmonogramem, Senat powinien przyjąć ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym w połowie grudnia br. - poinformował wiceminister.

Ustawa pozostawia wiele swobody partnerom publicznym i prywatnym przy zawieraniu i ustalaniu zakresu umowy. - Nie wprowadzamy mechanizmów oceny. Nie będzie też konieczności wykonywania kosztownych i biurokratycznych analiz - wyjaśnił wiceminister. To podmiot publiczny będzie decydował, czy dane zadanie chce wykonać samodzielnie, jako zlecenie publiczne, czy też w formie PPP. - Jedyne ograniczenie dotyczy administracji rządowej, przy przedsięwzięciach powyżej 100 mln zł - doprecyzował minister Szejnfeld. W takim przypadku stosowną zgodę będzie musiał wydać minister finansów.
Kolejną zaletą nowelizacji jest jej uniwersalny charakter, znajdujący zastosowanie zarówno w zarządzaniu, inwestycjach, jak i zadaniach typowych dla administracji publicznej. - Oprócz dróg, lotnisk, czy oczyszczalni ścieków, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego mogą powstawać i być zarządzane także szpitale i szkoły - powiedział wiceminister.
W opinii twórcy nowych przepisów, najtrudniejszą barierą przy stosowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego może okazać się strach i nieufność społeczeństwa. - W ostatnich latach współpraca administracji i biznesu była postrzegana jako coś niewłaściwego, korupcjogennego - zauważył wiceszef resortu gospodarki. Zadaniem rządu będzie więc pokazanie, że wspólne inwestycje partnerów publicznych i prywatnych są czymś pożądanym i korzystnym. - Widzimy to zresztą na przykładzie Wielkiej Brytanii, czy Francji, gdzie PPP jest z powodzeniem stosowane od wielu lat - podsumował wiceminister.
O powodach, dla których partnerstwo publiczno-prywatne jest chętnie wykorzystywane na zachodzie Europy opowiadała Irena Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. - W większości europejskich państw, PPP jest odpowiedzią rynku na potrzebę zwiększenia inwestycji w sferze usług publicznych, co wynika też z wieloletnich zaniedbań w latach realnego socjalizmu - powiedziała Irena Herbst. Dodała, że administracji brakuje środków publicznych na te cele i udział kapitału prywatnego staje się dobrym rozwiązaniem.
Konferencja „Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Polsce w świetle nowych rozwiązań legislacyjnych" została zorganizowana przez Gazetę Prawną i Centrum PPP. Patronat honorowy objął wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Źródło: www.mg.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Co nowego w partnerstwie publiczno-prywatnym?
Nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym wprowadza tzw. test PPP - minister ds. rozwoju regionalnego będzie obowiązkowo wydawał niewiążącą opinię nt. realizacji projektów w innej formule niż PPP, finansowanych z budżetu państwa w kwocie co najmniej 300 mln (...)
Projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym
Główne cele projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) to pobudzenie inwestycji sektora publicznego, zwłaszcza infrastrukturalnych, przez stworzenie optymalnych ram prawnych dla przedsięwzięć publicznych z udziałem partnerów prywatnych, a także usunięcie przeszkód, które w obecnym (...)
Opinia nt. projektu ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi
PKPP Lewiatan z dużym niepokojem obserwuje toczące się równolegle prace legislacyjne nad projektem ustawy o koncesjach na roboty budowlane lub usługi, autorstwa Ministerstwa Infrastruktury oraz projektem ustawy o PPP autorstwa Ministerstwa Gospodarki. Zwracamy bowiem uwagę na brak (...)
Rewolucyjne podejście do tworzenia prawa PPP
Wiceminister Adam Szejnfeld do prac nad przygotowywaną ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) zaprosił przedstawicieli administracji publicznej (rządowej i samorządowej), organizacji przedsiębiorców i pracodawców oraz prawników. Ostatnie spotkanie odbyło się 27 czerwca (...)
Jak sprawdzić swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych?
Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez Internet. Rejestr Dowodów Osobistych Rejestr Dowodów Osobistych (RDO) to centralny (...)
Pakiet Przyjazne Prawo – ponad 70 punktowych ułatwień dla biznesu
Wydłużenie terminu rozliczenia VAT w imporcie, by wzmocnić pozycję polskich portów w konkurencji z zagranicznymi; prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców; ochrona konsumencka, czyli m.in. prawo do reklamacji, dla przedsiębiorców (...)
Czerwiec miesiącem wysypu ustaw z „Pakietu Szejnfelda”
Ponad 1000 przepisów ułatwiających życie przedsiębiorcom wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Na poprzednim posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę o rachunkowości, na obecnym natomiast uchwalił ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Kolejne ustawy są już w Sejmie, a nad następnymi (...)
Rok 2008 – pozytywne zmiany w cieniu kryzysu
Rok 2008 - pozytywne zmiany w cieniu kryzysu 30-12-2008 Rok 2008 to nie tylko wybuch kryzysu finansowego, który w ostatnich miesiącach przesłonił inne ważne dla polskich przedsiębiorców wydarzenia. Niepokojąc się o skutki kryzysu nie można zapominać, że w mijającym roku (...)
Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji
W naszym systemie podatkowym przywiązuje się dużą wagę do wykonania przez podatnika wielu sformalizowanych czynności. Zaniechanie spełnienia określonych obowiązków może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wiedza dotycząca tych powinności jest szczególnie ważna w aspekcie podatku VAT. (...)
W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z dnia 21.04.2005 r. zmieniającą ustawę o VAT, wprowadzono nowe zasady odliczania podatku VAT z tytułu rat czynszów (najmu, dzierżawy, leasingu, itp.). Zmiany w tym zakresie weszły w życie w dniu 22.08.2005 r. Nowe zasady odliczania podatku Zgodnie z (...)
Rozliczanie obrotu wewnątrzwspólnotowego w VAT
1 maja 2004 r. zniesiono granice celne między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Od tej daty wymiana towarowa między naszym krajem a innymi państwami członkowskimi nie odbywa się na zasadzie eksportu i importu, ale jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowym (...)
Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja
Mieszkanie dla Młodych – wznowienie przyjmowania wniosków 8 sierpnia 2017 r. ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie "Mieszkanie dla Młodych". Wznowienie naboru jest możliwe dzięki nowelizacji ustawy o pomocy państwa (...)
Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym
Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)
Ewa Kopacz zapowiada lepszą ochronę konsumentów
Ochrona konkurencji i konsumentów jest esencją nowoczesnej gospodarki rynkowej. - Dla twórców Urzędu Antymonopolowego od początku było jasne, że to konsumenci-obywatele mają być beneficjentami konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami - powiedziała Premier Ewa Kopacz, otwierając sesję jubileuszową (...)
Prosta spółka akcyjna – nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej
Od 1 lipca 2021 roku przedsiebiorcy mogą prowadzić działalność w nowej formie - prostej spółki akcyjnej. Kluczową cechą tej spółki jest niski kapitał akcyjny wymagany do jej założenia, wynoszący 1 zł. Przeczytaj, jak założyć prostą spółkę akcyjną i (...)
Decyzje organu odwoławczego rzadziej będą kasatoryjne...
Zmiany dotyczące decyzji o przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia (tzw. decyzji kasatoryjnych) Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowaniaadministracyjnego i niektórych innych ustaw mają na celu m.in. usprawnienie i przyspieszenie (...)
Szczególne zasady odliczania podatku przez podatnika stosującego metodę kasową
Czy można odliczyć podatek w kolejnym okresie rozliczeniowym? W praktyce podatnicy mają wątpliwości, czy podatek można odliczyć jedynie w okresie, w którym uregulowano całość należności na rzecz kontrahenta, czy też możliwe jest rozliczenie tego podatku w następnym okresie rozliczeniowym. Prawo (...)
Ustawa o systemie teleinformatycznym przyjęta przez Sejm
Sejm niemal jednogłośnie przyjął ustawę o systemie teleinformatycznym Ustawa o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, której zapisy przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, została przyjęta przez Sejm niemal jednogłośnie. Dotyczy ona (...)
Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych
Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Po co nowa ustawa? Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu (...)
Rząd może nie zdążyć ze zmianami w OFE
Aby ustawa obowiązywała od 1 maja, parlament musi ją przyjąć, a prezydent podpisać do końca marca. Donald Tusk zapowiedział, że zrobi wszystko, aby zmiany w systemie OFE weszły w życie już 1 maja. Premier zapowiedział jednocześnie 30-dniowy termin vacatio legis dla ustawy. Oznacza to, że (...)