W jakiej wysokości pracodawca ma regres do pracownika?

Kodeks pracy stanowi, że w razie wyrządzenia szkody osobie trzeciej przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych, pracodawca jest wyłącznie zobowiązany do naprawienia szkody. Jeżeli pracodawca naprawi szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej przez pracownika, to pracownik ponosi wobec niego odpowiedzialność.

Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Pracownik wyrządzający z winy nieumyślnej szkodę osobie trzeciej ponosi wobec zakładu pracy, który tę szkodę naprawił, odpowiedzialność w ograniczonej wysokości.

Oznacza to, że odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Jeżeli jednak pracownik wyrządzi osobie trzeciej szkodę, działając umyślnie, to będzie ponosił w pełnej wysokości odpowiedzialność wobec zakładu pracy.

Uchwała SN z dnia 13 czerwca 1975 r. (IV PZP 7/75; OSNC 1976/3/42).

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.