Walor dowodowy dokumentu prywatnego

Art. 233 § 1 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Zaś art. 245 kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.

Sąd Najwyższy stwierdził, że dowód z dokumentu prywatnego jest samodzielnym środkiem dowodowym, o którego mocy dowodowej rozstrzyga sąd według ogólnych zasad oceny dowodów.

Porady prawne

Sąd w postępowaniu po przeprowadzeniu określonego dowodu ocenia jego moc i wiarygodność. Swobodna ocena dowodu pozwala mu uznać lub stwierdzić, że dany dowód jest wiarygodny lub nie jest. Odnosi się to również do dowodów w postaci dokumentów prywatnych. Dokumenty te są bowiem samodzielnym środkiem dowodowym i nie muszą występować inne dowody potwierdzające wniosek dowodowy z dokumentu prywatnego. Sąd oceniając taki dowód bierze pod uwagę swoje doświadczenie życiowe, reguły postępowania i ocenia jego doniosłość dla udowodnienia określonego faktu.

Wyrok Sądu Najwyższego Izba Cywilna z dnia 30 czerwca 2004 r., sygn. akt IV CK 474/03


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • trajano 2015-03-20 10:41:10

    Czyli w sprawach o odszkodowanie najlepiej nie zasięgać opinii rzeczoznawcy tylko w trakcie sprawy sądowej wnieść o jego wyznaczenie przez sąd, czy tak? Koszty będą wtedy takie same, jak w przypadku powołanie rzeczoznawcy z własnego powództwa, ale strona przeciwna nie będzie mogła podważyć tego dokumentu wyceny.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika