Warunki skorzystania z ulgi remontowej

Po likwidacji tzw. dużej ulgi budowlanej szczególnego znaczenia nabrała kwestia odliczenia wydatków na wykończenie budowanego domu (mieszkania) w ramach ulgi remontowej.

Z radością należy odnotować, że organy podatkowe zajmują w tej sprawie korzystne dla podatników stanowisko.

Przypomnijmy, iż ulga podatkowa przysługuje z tytułu poniesienia wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, zajmowanego na podstawie tytułu prawnego. W przypadku nabywanej nowej inwestycji pojawia się pytanie - czy tytułem prawnym może być umowa zobowiązująca do przeniesienia własności? Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 maja 1996 r. (sygn. akt SA/Sz 2089/95): "za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: akt własności, decyzję administracyjną, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, umowę podnajmu lub poddzierżawy, dowód stwierdzający nabycie w drodze kupna, spadku lub darowizny".


Rzeczpospolita 12.05.2004

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.