Ważne dla osób ubiegających się o licencję syndyka

20 marca 2008 r. wchodzą w życie 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które powinny zainteresować osoby ubiegające się o licencję syndyka. 

Kiedy przeprowadza się egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka?

Egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka przeprowadza się co najmniej 2 razy w ciągu roku. Informację o terminie egzaminu Minister Sprawiedliwości ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swoich stronach podmiotowych oraz w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, co najmniej na trzy miesiące przed planowanym terminem egzaminu.

Jak przeprowadza się egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka?

 

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka określa sposób przygotowywania, przechowywania oraz przekazywania Komisji Egzaminacyjnej pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka.

Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej oraz jest przeprowadzany w języku polskim. 

Natomiast rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej określa sposób przeprowadzenia egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz wysokość opłaty egzaminacyjnej i sposób jej wnoszenia.

Egzamin rozpoczyna się w dniu i o godzinie wyznaczonej przez Ministra Sprawiedliwości. Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej wyznacza miejsce przeprowadzenia części pisemnej egzaminu oraz godziny rejestracji osób dopuszczonych do egzaminu. Przewodniczący zawiadamia zdających o miejscu i terminie części pisemnej egzaminu oraz o godzinach rejestracji poprzez ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych Ministra Sprawiedliwości oraz przez wysłanie pisma informującego do każdego zdającego, najpóźniej na 14 dni przed terminem egzaminu. 

Przewodniczący podczas egzaminu może wydawać zarządzenia o charakterze porządkowym lub organizacyjnym.  

Ile wyniesie opłata egzaminacyjna?

Wysokość opłaty egzaminacyjnej stanowi równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Opłata egzaminacyjna za egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka wynosi więc teraz 1126 zł.

Opłatę egzaminacyjną uiszcza się najpóźniej 45 dni przed terminem rozpoczęcia egzaminu na rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości wskazany w ogłoszeniu o terminie egzaminu. W przypadku dołączenia do wniosku o dopuszczenie do egzaminu dowodu wniesienia opłaty egzaminacyjnej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę egzaminacyjną. 

Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, opłatę należy wpłacać na konto Ministerstwa Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa) w Narodowym Banku Polskim: nr konta 77 1010 1010 0400 1922 3100 0000 z dopiskiem: opłata za egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka, od dnia 20 marca 2008 r. (tj. od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej). 

Jaką licencję może otrzymać świeżo upieczony syndyk i ile musi zań zapłacić?

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie wzoru dokumentu licencji syndyka oraz wysokości i sposobu wnoszenia opłaty za wydanie dokumentu licencji syndyka określa zaś wzór dokumentu licencji syndyka, stanowiący załącznik do rozporządzenia. Licencję syndyka przyznaje się na czas nieoznaczony.

Ponadto stanowi, iż opłata za wydanie dokumentu licencji syndyka wynosi 200 zł. Opłatę za wydanie dokumentu licencji syndyka wnosi się na wskazany rachunek bankowy Ministerstwa Sprawiedliwości przed wydaniem dokumentu licencji syndyka. W przypadku przedłożenia dowodu wniesienia opłaty za wydanie dokumentu licencji syndyka w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wydanie dokumentu licencji syndyka.  

Podstawa prawna: 

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz opłaty egzaminacyjnej (Dz. U. 2008 r., Nr 37, poz. 207);

  • Ustawa z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. 2007 r., Nr 123, poz. 850);

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie pytań i zadań problemowych na egzamin dla osób ubiegających się o licencję syndyka (Dz. U. 2008 r., Nr 37, poz. 206);

  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 lutego 2008 r. w sprawie wzoru dokumentu licencji syndyka oraz wysokości i sposobu wnoszenia opłaty za wydanie dokumentu licencji syndyka (Dz. U. 2008 r., Nr 37, poz. 208)

 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika