Wiążące interpretacje podatkowe możliwe także co do ustaw niepodatkowych
Spółka zwróciła się z wnioskiem o pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie metod ewidencjonowania kosztów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów inwestycyjnych (objętych zwolnieniem podatkowym) wydatku w postaci wadium na poczet zakupu nieruchomości służącej do działalności gospodarczej. Zdaniem spółki, powinna stosować metodę kasową, a wadium powinno być objęte jako pomoc regionalna i zwolniona od podatku.
Urząd skarbowy uznał stanowisko spółki za słuszne, jednak izba skarbowa uchyliła postanowienie naczelnika urzędu skarbowego bowiem stwierdziła, że kwestie zawarte we wniosku podatnika nie podlegają interpretacji organów podatkowych, ponieważ nie wynikają z ustaw podatkowych.
Podatnik wniósł skargę na decyzje izby skarbowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Sąd ten uchylił decyzję izby skarbowej, a w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że elementy prawa podatkowego są zawarte w różnych aktach prawnych, dlatego też nie można ograniczać wykładni tylko do ustaw podatkowych zdefiniowanych w art. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa.
Pytanie spółki sformułowane we wniosku dotyczyło zwolnienia podatkowego, czyli uprawnień podatnika, zatem spełnione były wymogi z art. 3 Ordynacji podatkowej. Organ podatkowy powinien więc wydać pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.
Z wyroku tego wynika, iż pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego nie mogą ograniczać się tylko do przepisów zawartych w ustawach podatkowych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 12 kwietnia 2007 r., sygn. akt I SA/Rz 633/06
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?