Wiążące porozumienia cenowe możliwe już w 2006 roku

Podatnicy zawierający transakcje z firmami powiązanymi powinni już teraz przygotowywać wnioski o zawarcie wiążących porozumień cenowych. Będą mogli je złożyć po Nowym Roku.

 

Prawo do składania wniosku wynika z przepisów ordynacji podatkowej, które wchodzą w życie 1 stycznia 2006 r. Jeżeli decyzja Ministerstwa Finansów będzie pozytywna i zaakceptuje ono wskazaną przez podatnika metodę ustalania ceny i poziom marży w transakcji z powiązanym kontrahentem, to podatnik zapewni sobie bezpieczeństwo w ewentualnym sporze z organami skarbowymi (dla tej konkretnej transakcji). Organy nie będą bowiem mogły kwestionować cen stosowanych w danej transakcji z podmiotem powiązanym (objętej porozumieniem), które w obecnym stanie prawnym mogą budzić ich podejrzenia.

Porady prawne

Do wniosku nie trzeba załączać cennika poszczególnych usług czy towarów. Należy za to wskazać metodę kalkulacji cen oraz przewidywany poziom rentowności. Należy też załączyć dokumenty dotyczące transakcji - umowy oraz dane rynkowe w postaci studium porównawczego marż, z którego wynika, że warunki transakcji odpowiadają poziomowi marż osiąganych przez niezależnych przedsiębiorców w podobnych sytuacjach.

Rzeczpospolita 17.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika