Łatwiej odzyskasz zaległą wypłatę
Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.
Dokument rozszerza katalog osób, które mogą ubiegać się o niewypłacone wynagrodzenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Dotychczas fundusz nie miał podstawy do wypłaty świadczeń w sytuacji, gdy upadłość firmy znajdującej się na terytorium Polski ogłaszał zagraniczny sąd z kraju członkowskiego UE. Nowela takie ograniczenie likwiduje. Teraz pracownik takiej firmy też może starać się o zaległe pieniądze z funduszu.
Ponadto odświeżona ustawa stanowi, że w ciągu miesiąca od momentu niewypłacalności firmy pracodawca, syndyk lub likwidator musi złożyć zbiorczy wykaz roszczeń pracowniczych.
Wcześniej wspomniane podmioty miały miesiąc na sporządzenie zbiorczego wykazu. Przepisy nie regulowały natomiast, w jakim terminie trzeba je złożyć w biurze terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Brak terminu powodował wydłużanie całej procedury ubiegania się o wypłatę zaległych świadczeń.
W nowelizacji zapisano też, że po przekształceniu FGŚP w państwowy fundusz celowy (od 1 stycznia 2012 roku) jego dysponentem będzie minister pracy i polityki społecznej. Jego zadania będą realizowały urzędy marszałkowskie przy pomocy wojewódzkich urzędów pracy.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 21 września 2011 Nr 197 poz. 1170).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?