Wpis do księgi warunkiem przejścia prawa
Zgodnie z art. 244 kodeksu cywilnego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Przeniesienie ograniczonego prawa rzeczowego ustanowionego na nieruchomości konieczna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz - jeżeli prawo to jest ujawnione w księdze wieczystej - wpis do tej księgi. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 23 lipca 2003r. odniósł się do skuteczności przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego w postaci własnościowetgo spółdzielczego prawa do lokalu w okresie regulacji tego prawa przez art. 223 ustawy Prawo spółdzielcze. Zgodnie z tym przepisem, umowa o przeniesienie tego prawa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Nie było jednak w tym przepisie mowy o konieczności dokonania odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej w sytuacji, gdy prawo to w tej księdze było ujawnione. Powołana uchwała SN potwierdza także i tę zasadę, wynikającą z art. 245 [1] k.c., o koniecznoci dokonania wpisu w księdze wieczystej:
W okresie obowiązywania przepisów art. 223 § 2 i § 5 ustawy z dnia 16 września 1982 r. prawo spółdzielcze (tekst jedn.: Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288) do przeniesienia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, dla którego była założona księga wieczysta, konieczny był wpis nabywcy tego prawa do księgi wieczystej.

Należy zaznaczyć, że w chwili obecnej regulację przenoszenia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zawiera ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z jej postanowieniami, umowa o przeniesienie tego prawa wymaga umowy w formie aktu notarialnego.
Uchwała SN z dnia 23 lipca 2003r., sygn. III CZP 50/03, źródło: biuletyn SN
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?