Wspieranie finansowe przedsiębiorstw
Ustawa z dnia 15 lutego 2002 r. wprowadza program finansowego wspierania przedsiębiorców dokonujących inwestycji lub tworzących nowe miejsca pracy. O wsparcie finansowe będą mogły ubiegać się również gminy, które tworzą infrastrukturę techniczną związaną z nową inwestycją określonego przedsiębiorcy.
Ustawa definiuje pojęcie "pomoc publiczna dla przedsiębiorców" bardzo szeroko - chodzi tu nie tylko dotacje, lecz także ulgi podatkowe lub zaniechanie poboru podatków, pożyczki i kredyty na warunkach korzystniejszych od tych, które obowiązują na rynku.
Pomoc będzie dopuszczalna, jeżeli będzie niezbędna, suplementarna (stanowiąca uzupełnienie innych środków), proporcjonalna ("jej wielkość, czas trwania oraz zakres są proporcjonalne do rangi rozwiązywanego problemu"), przynosi korzyści społeczne, charakteryzuje się przejrzystością ułatwiającą jej nadzorowanie.
Warto zauważyć, że forma pomocy przewidziana w tej ustawie jest jedyną dopuszczalną pomocą, którą może uzyskać przedsiębiorca ze strony państwa.
Ustawa nie dotyczy jednak pomocy nie przekraczającej w ciągu kolejnych trzech lat 100 tys. euro, (jeśli nie jest to pomoc eksportowa). Z pewnymi wyjątkami nie stosuje się jej też do pomocy udzielanej w rolnictwie, łowiectwie, leśnictwie, rybołówstwie i rybactwie, a także wspierania towarów i usług będących przedmiotem eksportu, które uzyskują pomoc publiczną w innych państwach, zwłaszcza w Unii Europejskiej.
Wnioski o udzielanie wsparcia składać się będzie u ministra właściwego do spraw gospodarki w dwóch miesiącach w roku: w marcu i październiku. W 2002 r. wnioski te będzie się składać w terminie miesiąca, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie dwóch miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie oraz w październiku. Po przyznaniu wsparcia zostanie zawarta umowa z przedsiębiorcą, której stroną może być też gmina jeśli wystąpiła ona z wnioskiem o dofinansowanie związane z inwestycją konkretnego przedsiębiorcy. Organem nadzorującym udzielanie pomocy zostanie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ustawa została skierowana do senatu i wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?