Wspólne rozliczenie z dzieckiem, czyli bubel prawny
Wystarczy, by samotne wychowywanie dziecka trwało tylko jeden dzień w roku i wspólne rozliczenie będzie możliwe.
Według ustawy podatkowej rodzic, który chce się rozliczyć wspólnie z dzieckiem, musi je samotnie wychowywać w roku podatkowym, a nie przez cały rok podatkowy – donosi Gazeta Wyborcza.
- To oznacza, że tak naprawdę wystarczy jeden dzień samotnego wychowywania dziecka w ciągu roku, by rodzic mógł się opodatkować wspólnie z nim – tłumaczy dla dziennika Andrzej Marczak, doradca podatkowy z firmy KPMG.
Ekspert zwraca uwagę, że nowela ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2011 rok precyzyjnie wskazuje, że wspólne opodatkowanie ma dotyczyć jedynie osób samotnie wychowujących dzieci.
- Cóż bowiem z tego, że jest jasne, iż chodzi o samotnych rodziców bądź opiekunów, skoro w innym miejscu napisano, że wystarczy, iż ta samotność będzie trwała tylko niewielką część roku – mówi Gazecie Wyborczej Marczak.
Na takiej nieścisłości mogą skorzystać konkubinaty. – Wystarczy, że matka dziecka powie kontrolerom, że pogoniła swojego partnera, ale on po tygodniu wrócił. Jak fiskus ma udowodnić, że było inaczej? – pyta doradca podatkowy z firmy KPMG.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?