Wstąpienie w stosunek najmu
10 lipca 2001r. weszła w życie ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. 2001r. nr 71 poz. 733). Ustawa ta zmieniła przepisy kodeksu cywilnego dotyczące wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 691. § 1 kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.

Na podstawie obecnego stanu prawnego, Sąd Najwyższy w swej uchwale podjętej dnia 21 maja 2002r. wyjaśnił częściowo pojecie „wspólne pożycie”. W analizowanym przez Sąd Najwyższy stanie faktycznym, chodziło o wnuczkę wstępującą po śmierci babki w stosunek najmu. Sąd Najwyższy odmówił jej takiego prawa z uwagi na niespełnienie kryterium pozostawania we wspólnym pożyciu. SN stwierdził, że :
„Wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w art. 691 § 1 k.c., także wtedy gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa.”
Wydaje się, że Sąd Najwyższy do grona osób pozostających we „wspólnym pożyciu” zalicza tylko osoby, których oprócz więzi uczuciowej, psychicznej, łączy także więź fizyczna, ze względu na wspólne pożycie.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?