10 lipca 2001r. weszła w życie ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy oraz zmianie kodeksu cywilnego (Dz. U. 2001r. nr 71 poz. 733). Ustawa ta zmieniła przepisy kodeksu cywilnego dotyczące wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym najemcy. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 691. § 1 kodeksu cywilnego, w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione w § 1 tego artykułu wstępują w stosunek najmu pod warunkiem stałego zamieszkania z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Aby wstąpić w stosunek najmu konieczne są więc do spełnienia dwa warunki - pozostawanie w odpowiedniej relacji do zmarłego najemcy a także stałe z nim zamieszkiwanie w najmowanym lokalu do chwili śmierci najemcy. Szczególnie wiele wątpliwości zrodziło się w związku z analizą zwrotu „osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z najemcą”. Przed zmianą wprowadzona ustawą o ochronie praw lokatorów, zwrot ten zawężony był do „wspólnego pożycia małżeńskiego”, co z kolei wyłączało możliwość wstąpienia po sobie w stosunek najmu osoby pozostające w związkach nieformalnych, w konkubinacie.
Na podstawie obecnego stanu prawnego, Sąd Najwyższy w swej uchwale podjętej dnia 21 maja 2002r. wyjaśnił częściowo pojecie „wspólne pożycie”. W analizowanym przez Sąd Najwyższy stanie faktycznym, chodziło o wnuczkę wstępującą po śmierci babki w stosunek najmu. Sąd Najwyższy odmówił jej takiego prawa z uwagi na niespełnienie kryterium pozostawania we wspólnym pożyciu. SN stwierdził, że :
„Wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w art. 691 § 1 k.c., także wtedy gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa.”
Wydaje się, że Sąd Najwyższy do grona osób pozostających we „wspólnym pożyciu” zalicza tylko osoby, których oprócz więzi uczuciowej, psychicznej, łączy także więź fizyczna, ze względu na wspólne pożycie.