Wszczęcie postępowania w sprawie ponownego ustalenia prawa do emerytury albo renty lub ich wysokości
Prawo do emerytury lub renty, a także ich wysokość mogą zostać zakwestionowane także po uprawomocnieniu się decyzji organu w tym przedmiocie. Postępowanie w przedmiocie ponownego ustalenia prawa do emerytury lub renty oraz ich wysokości może zostać wszczęte na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu. Dopuszczalne jest to w przypadku, gdy po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość. Według stanowiska Sądu Najwyższego odmienna ocena dowodów dołączonych do wniosku o emeryturę lub rentę przeprowadzona przez organ rentowy po uprawomocnieniu się przyznającej świadczenie, nie stanowi podstawy uzasadniającej wszczęcie z urzędu postępowania o ponowne ustalenie prawa do świadczeń.
Odmienna ocena dowodów dołączonych do wniosku o emeryturę lub rentę przeprowadzona przez organ rentowy po uprawomocnieniu się decyzji przyznającej świadczenie, nie jest okolicznością uzasadniającą wszczęcie z urzędu postępowania o ponowne ustalenie prawa do świadczeń na podstawie art. 114 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).

Uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z dnia 5 czerwca 2003 r., sygn. III UZP 5/03, źródło: Biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?