Wykaz dróg krajowych i wojewódzkich zgodny z Konstytucją

12 września 2006 r., Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rady Powiatu w Inowrocławiu dotyczący delegacji ustawowej, w której brak określenia sposobu sporządzania wykazu dróg krajowych i wojewódzkich.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 103 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną są zgodne z art. 92 ust. 1 oraz art. 2 i art. 7 Konstytucji. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie ustalenia wykazu dróg krajowych i wojewódzkich jest zgodne z art. 2, art. 7 i art. 92 ust. 1 Konstytucji oraz jest zgodne z art. 103 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r.

Porady prawne

Wytyczne dotyczące sporządzania wykazu dróg krajowych i wojewódzkich można znaleźć w ustawie o drogach publicznych. Kwestionowane przepisy nie zawierają wprawdzie wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego, ale nie dyskwalifikuje to zawsze ustawowego przepisu upoważniającego. Problem istnienia wytycznych powinien być rozpatrywany w całym kontekście normatywnym ustawy. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego wytyczne można zrekonstruować z treści innej ustawy tj. w tym przypadku z ustawy o drogach publicznych. Drugą grupę przepisów poddanych kontroli Trybunału stanowiło rozporządzenie w sprawie wykazu dróg. TK stwierdził, że treść rozporządzenia odpowiada delegacji ustawowej.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 września 2006 r., sygn. akt K 55/05


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika