Wypożyczenie akt uzasadnia zwłokę w postępowaniu

Strona złożyła skargę na na naruszenie jej prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym przed Naczelnym Sądem Administracyjnym bez uzasadnionej zwłoki (skarga na przewlekłość postępowania). Postępowanie toczyło się (w II Wydziale Izby Finansowej) już ponad 2 lata, tymczasem inne sprawy, wszczęte później, zostały już zakończone.

NSA skargę oddalił. W uzasadnieniu przypomniał, że o nieuzasadnionej zwłoce można mówić wówczas, gdy postępowanie w sprawie trwa dłużej niż to konieczne do jej wyjaśnienia, uwzględniając ocenę terminowości i prawidłowości czynności sądowych, ale także charakter sprawy, zachowanie stron, a w szczególności strony, która zarzucała przewlekłość postępowania. Sąd ma obowiązek rozpoznać bez uzasadnionej zwłoki wszystkie sprawy. Generalnie obowiązuje zasada rozpoznawania spraw według kolejności ich wpływu, ale trzeba uwzględnić też przepisy nakazujące rozpoznawanie niektórych rodzajów spraw w ustawowo określonych terminach. Możliwe jest też zarządzenie rozpoznania sprawy poza kolejnością, jeżeli strona przedstawi powody uzasadniające takie rozwiązanie. Ponadto, zasada rozpoznawania spraw według kolejności nie stoi na przeszkodzie odmiennemu uporządkowaniu chronologicznemu spraw, niż wynikałoby to z kolejności nadawanych im sygnaturom, ze względu na stopień faktycznej i prawnej zawiłości poszczególnych spraw.

Porady prawne

NSA zauważył, że obecnie średni okres oczekiwania na rozpoznanie sprawy w II Wydziale Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego wynosi około 24 miesiące. Już z tego względu skargę należało uznać za bezzasadną.

NSA zwrócił też uwagę na szerszy kontekst procesowy sprawy. Otóż akta sprawy administracyjnej zostały wypożyczone dyrektorowi urzędu kontroli skarbowej, który prowadził postępowanie dowodowe. Sądy administracyjne mają obowiązek współpracy z organami kontroli skarbowej. Postępowanie dowodowe prowadzone przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej przedłużało się. Co istotne, NSA wielokrotnie zwracał się o zwrot wypożyczonych akt.

Zdaniem NSA

czynność wypożyczenia akt sprawy, podjęta przez sąd administracyjny w związku z obowiązkiem współpracy z organami kontroli skarbowej, należy do czynności koniecznych w danym postępowaniu, a tym samym upływ czasu związany z ich realizacją i procedowaniem przez ww. organy, przy spełnieniu warunku ponaglania organów do jak najszybszego umożliwienia sądowi dalszego postępowania w sprawie, stanowi okoliczność uzasadniającą zwłokę w danym postępowaniu i nie mogą uzasadniać stwierdzenia przewlekłości postępowania.

Co do innych spraw, wszczętych później, a zakończonych wcześniej, NSA wyjaśnił, że należały one do innej kategorii przedmiotowej. Nadto dwie z nich dotyczyły zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, a tego rodzaju sprawy Prezes Izby Finansowej zarządził rozpoznawać poza kolejnością (ze względu na wyrok Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 18 lipca 2013 roku, sygn. akt SK 18/09, oraz znaczny przyrost tego typu spraw).

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 grudnia 2013 roku, sygn. akt II FPP 19/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika