Wyrównanie strat powstałych w czasie stanu nadzwyczajnego

Prezydent Aleksander Kwasniewski skierował do Sejmu projekt ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego praw i wolności człowieka i obywatela.

Projekt ustawy jest częścią większego pakietu projektów, w których zaproponowano rozwiazania dotyczące stanów nadzwyczajnych, tzn. stanu klęski żywiołowej, stanu wyjątkowego i stanu wojennego.

Projekt ustawy określa podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia praw i wolności człowieka i obywatela w okresie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Projekt przyznaje każdemu, kto w tych nadzwyczajnych okresach poniósł stratę majątkową, roszczenie o odszkodowanie. Roszczenie to powstaje, jeżeli strata powstała w wyniku ograniczenia praw i wolności człowieka i obywatela w okresie stanu nadzwyczajnego, wprowadzonego zgodnie z odpowiednią ustawą, regulująca dany stan nadzwyczajny.

Odszkodowanie obejmuje jedynie tylko samą stratę majątkową powstała w okreslonych wyżej okolicznościch. Nie obejmuje ono utraconych korzyści (tzw. lucrum cessans), które poszkodowany mógłby w okresie tym uzyskać. Odszkodowanie nie przysługuje także wówczas, gdy szkoda powstała z wyłącznej winy poszkodowanego lub z winy osoby trzeciej.

Wysokość odszkodowania określa w drodze decyzji wojewoda, jeżeli stan nadzwyczajny został wprowadzony na podstawie aktu normatywnego lub decyzji organu administracji rządowej. W przypadku gdy stan nadzwyczajny został ogłoszony przez organy niższego szczebla - starostę albo wójta - wówczas te podmioty określają w drodze decyzji wysokość odszkodowania. Decyzje te powinny być wydane w terminie 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania
Przyznane odszkodowanie nalezy wypłacić w terminie 30 dni od dostarczenia decyzji poszkodowanemu.

Decyzje odszkodowawcze są ostateczne. Jeżeli jednak obywatel nie będzie zadowolony z wysokości odszkodowania, przysługuje mu w terminie 30 dni od otrzymania decyzji o odszkodowaniu skarga do sądu powszechnego.

Roszczenie o odszkodowanie przechodzi na następców prawnych uprawnionych do odszkodowania podmiotów.

Dnia 22 listopada Sejm uchwalił tę ustawę i następnego dnia Marszałek Sejmu ja przekazał do rozpatrzenia Senatowi.

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika