Wzrost płacy minimalnej sposobem na zahamowanie emigracji zarobkowej

Rząd chce podnieść płacę minimalną o ponad 30 złotych do 930 zł. Ma to być jeden ze sposobów na zatrzymanie odpływu pracowników z Polski.

(...)Zmiana ta ma dać sygnał, że pensje w Polsce będą rosły. - To dobry znak, który może sprawić, że ci, którym trudno zdecydować się na emigrację, pozostaną i poczekają na kolejne posunięcia rządu - wyjaśnia nasz informator. O ewentualnej podwyżce płacy minimalnej musi jednak zdecydować Komisja Trójstronna, czyli rząd, związki zawodowe i pracodawcy, a w tej sprawie bardzo trudno będzie o zgodę.

(...)Jak wynika z danych GUS, w szarej strefie pracuje ponad 1,3 mln Polaków. Przyznają oni, że jednym z najczęstszych powodów, dla których zatrudniani są na czarno, są właśnie wysokie składki na ubezpieczenie, a pracodawca płaci im pensję wyższą niż ta oficjalnie zgłoszona.

Porady prawne

(...)W naszym kraju wynosi ona obecnie 234 euro. Mniejsza jest na Łotwie (129 euro), Litwie (159 euro), Słowacji (183 euro) i w Estonii (192 euro). Najwyższa zaś w Luksemburgu (1503 euro) oraz Irlandii (1293 euro). W USA płaca minimalna wynosi 753 euro.

Życie Warszawy 19.07.2006 r.

 


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika