Za muzykę trzeba płacić

Właściciele sklepów, kawiarni czy zakładów usługowych muszą płacić tantiemy za muzykę emitowaną z odbiorników radiowych i telewizyjnych.
 
Takie wnioski płyną z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego dla umilających muzyką zakupy czy oczekiwanie na usługę. Kończy on wieloletni spór Stowarzyszenia Autorów ZAiKS ze spółką z o.o. Bata Poland. ZAiKS jako organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zwrócił się do niej w 1998 r. o podanie informacji o liczbie jej placówek, ich nagłośnieniu, liczbie urządzeń do odbioru, monitorów i głośników i rozpoczął pertraktacje o wynagrodzenie. Spółka nie zgodziła się na zaproponowane stawki. Sprawa znalazła się w sądzie.

ZAiKS zażądał na podstawie art. 79 ust. 3 prawa autorskiego 250 tys. zł. Przepis ten pozwala twórcy żądać od osoby, która w sposób zawiniony naruszyła jego prawa majątkowe, wynagrodzenia w potrójnej wysokości. Spółka odmówiła zapłaty, powołując się na art. 24 ust. 2 prawa autorskiego. Pozwala on odbierać utwory także w miejscach ogólnie dostępnych, jeśli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych. Firma przekonywała, że puszczanie w sklepach muzyki przez radio nie przynosi jej takich korzyści. Ludzie bowiem przychodzą tam kupować buty, a nie na koncert.

Porady prawne

 


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika