Zabezpieczenie orzekane na wyrost
Gdy komornik na polecenie władz skarbowych zajmuje majątek przedsiębiorstwa, w tym konta bankowe, skazuje je na upadek. A często zabezpieczenie bywa orzekane na wyrost
(...)W 2004 r. do jego firmy przyszli kontrolerzy skarbowi. Doszukali się uchybień w rozliczeniach z VAT na 3,2 mln zł. Zakładając, że znajdą kolejne błędy, uznali za konieczne zwiększyć zabezpieczenie. W sumie komornik zajął majątek ruchomy i nieruchomy spółki wart 20 mln zł. Władze skarbowe nie reagowały na propozycje Józefa C., który wskazywał działki, które mogłyby zostać zajęte, a nawet sprzedane w zamian za konkretne długi wobec budżetu.
(...) Prawo podatkowe nie przewiduje sytuacji, w której przedsiębiorca działa pod wpływem błędu. Jest to pojęcie z zakresu prawa cywilnego. Dlatego też Józefowi C. pozostaje jedynie regres w stosunku do radcy prawnego. Ewentualnego odszkodowania może się jednak domagać przed sądem cywilnym, a nie administracyjnym - podkreślała Maja Chodacka, radca prawny krakowskiej Izby Skarbowej.
Rzeczpospolita 20.04.2006 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?