Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 30 września 2005 r. w sprawie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych zastępuje, z dniem 3 listopada br., poprzednio obowiązujące rozporządzenie w tej sprawie. Przyjrzyjmy się więc bliżej nowym uregulowaniom.
Czym zajmuje się ośrodek adopcyjno-opiekuńczy?
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, wojewoda prowadzi rejestr placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rejestr ośrodków adopcyjno-opiekuńczych. Rejestry te są jawne.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze, ośrodki adopcyjno-opiekuńcze oraz jednostki specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, w zależności od podmiotu prowadzącego, dzielą się na:

-
publiczne - prowadzone przez gminę, powiat lub samorząd województwa;
Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy:
-
prowadzi poradnictwo dla dzieci i rodziców oraz terapię rodzinną dla rodziców dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych;
-
współpracuje z placówką rodzinną w zakresie okresowej oceny sytuacji dzieci przebywających w tej placówce;
-
prowadzi działalność diagnostyczno-konsultacyjną, której celem jest pozyskiwanie, szkolenie i kwalifikowanie osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, pełnienia funkcji rodzin zastępczych i prowadzenia placówek rodzinnych, a także szkolenie i wspieranie psychologiczno-pedagogiczne osób prowadzących rodziny zastępcze i placówki rodzinne oraz rodziców naturalnych dzieci objętych tymi formami opieki;
-
wspiera rodziny naturalne w wypełnianiu ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych poprzez prowadzenie poradnictwa rodzinnego i terapii rodzinnej;
-
prowadzi szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów do prowadzenia placówek rodzinnych na podstawie programów szkolenia rodzin zastępczych.
Działalność ośrodka adopcyjno-opiekuńczego opiera się przy tym na zasadzie współpracy ze środowiskiem lokalnym, w szczególności z jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, sądami i ich organami pomocniczymi, instytucjami oświatowymi, zakładami opieki zdrowotnej, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz z organizacjami społecznymi. Ośrodek adopcyjno-opiekuńczy w realizacji swoich zadań kieruje się dobrem dziecka i poszanowaniem jego praw.
Czego dotyczy nowe rozporządzenie?
Nowe rozporządzenie określa:
-
organizację działania ośrodków adopcyjno-opiekuńczych;
-
zadania i kompetencje tych ośrodków;
-
dziedziny pracy ośrodków z rodziną naturalną, zastępczą albo przysposabiającą;
-
tryb kwalifikowania dzieci do rodzin przysposabiających;
-
w załączniku: wzór zaświadczenia kwalifikacyjnego stwierdzającego ukończenie szkolenia dla rodzin zastępczych.
Obowiązki ośrodków adopcyjno-opiekuńczych
Dokumentacja
Ośrodek powinien sporządzać roczne plany pracy oraz prowadzić:
1) dokumentację dotyczącą:
-
osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów do prowadzenia placówki rodzinnej,
-
dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia, w tym dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia związanego ze zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania dziecka na terytorium Polski na miejsce zamieszkania w innym państwie,
-
pomocy pedagogicznej i psychologicznej udzielonej dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych lub placówkach rodzinnych,
-
pomocy pedagogicznej, psychologicznej i z zakresu prawa rodzinnego udzielonej rodzinom przysposabiającym, rodzinom zastępczym i rodzinom naturalnym,
-
szkoleń osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów do prowadzenia placówki rodzinnej;
2) rejestr wydanych zaświadczeń kwalifikacyjnych.
W przypadku osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz kandydatów do prowadzenia placówki rodzinnej, ośrodek gromadzi następujące informacje:
-
imię i nazwisko;
-
obywatelstwo;
-
adres zamieszkania;
-
stan cywilny;
-
wykształcenie;
-
zawód;
-
miejsce pracy;
-
warunki mieszkaniowe;
-
stałe źródła dochodu;
-
dane o stanie zdrowia umożliwiającym właściwą opiekę nad dzieckiem.
W przypadku dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia, w tym dzieci zakwalifikowanych do przysposobienia związanego ze zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania dziecka na terytorium Polski na miejsce zamieszkania w innym państwie, ośrodek gromadzi następujące informacje:
-
imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz datę urodzenia dziecka i jego rodziców;
-
informacje o sytuacji prawnej dziecka;
-
dane o stanie zdrowia i rozwoju psychofizycznym dziecka.

Potrzebujesz porady prawnej?
Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka
Poselski projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej jest teraz w Sejmie.Ogólna charakterystyka projektu ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczejProjekt ustawy swym zakresem obejmuje wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziny biologicznej. Dzięki zebraniu (...)
Świadczenia kompensacyjne. Nie wszyscy wychowawcy je dostaną
Prawa do świadczeń kompensacyjnych nie nabędą m. in. nauczyciele poradni psychologiczno-pedagogicznych. Nie zostaną oni dopisani do listy osób uprawnionych do wcześniejszego zakończenia pracy. Politycy koalicji zarzucają ustawie, ze stoi w sprzeczności z przyjętą tendencją wygaszania wszelkich (...)
Nowe zasady wspierania rodzin zastępczych od 11 listopada 2004 r.
11 listopada 2004 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 18 października 2004 r. w sprawie rodzin zastępczych. Akt ten zajmuje się takimi zagadnieniami jak sposób i zakres współdziałania powiatowego centrum pomocy rodzinie z rodzinami zastępczymi, (...)
NIK przyjrzał się Centralnym Ośrodkom Sportu. Jest kilka zastrzeżeń
Zawodnikom ponad połowy sportów olimpijskich w Polsce nie zapewniono warunków szkolenia w Centralnym Ośrodku Sportu zgodnych z wymogami międzynarodowych federacji sportowych. Sportowcom w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich brakuje obiektów do ćwiczeń oraz specjalistycznego sprzętu, dlatego (...)
21 listopada br. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z preambułą, ma ona na celu zwiększenie skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowanie i wspieranie działań polegających na podnoszeniu (...)
Zmiany dotyczące placówek dla dzieci i młodzieży
12 listopada br. wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej (...)
Ustalone opłaty za pobyt dziecka w świetlicy czy mieszkanie w bursie
14 kwietnia 2005 r. roku wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej (...)
Projekt ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego, który ma usprawnić funkcjonowanie tego typu placówek i dostosować nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej. W projekcie ustawy przewidziano utworzenie jednostek doradztwa rolniczego, jako wyspecjalizowanych państwowych (...)
Będą pomagać ofiarom przemocy w rodzinie
- To ważny dla Ministerstwa Sprawiedliwości projekt. Daje on bowiem możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z tymi pokrzywdzonymi. Ochrona osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, (...)
Instytucje doradzające rolnikom, czyli o tym jak powstanie Centrum Doradztwa Rolniczego
Na 84. posiedzeniu Sejmu została uchwalona ustawa o jednostkach doradztwa rolniczego, czyli w praktyce została powołana do życia instytucja o charakterze centralnym z ośrodkami wojewódzkimi, której zadaniem będzie szeroko pojęte wspieranie polskiego rolnictwa. Wspieranie, które polegać będzie (...)
Specjalne ośrodki wychowawcze pod lupą MEN
Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak postanowili wspólnie zająć się sytuacją specjalnych ośrodków wychowawczych, by nie dochodziło tam do tragicznych wydarzeń, jakie (...)
W dniu 6 stycznia 2009 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdził wyniki prac komisji konkursowej powołanej do oceny ofert nadesłanych w otwartym konkursie ofert na realizację w 2009 roku zadania publicznego pn: "Prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci".Do otwartego (...)
NIK krytykuje rząd za opieszałą repatriację
Państwo Polskie ma moralne zobowiązanie stworzenia warunków do powrotu i osiedlania się w kraju osób polskiego pochodzenia znajdujących się poza granicami RP. Jednakże w praktyce efekty repatriacji są niewielkie - wynika z kontroli NIK. Z roku na rok w trybie repatriacji w kraju osiedla się (...)
Gruntowne zmiany w Straży Granicznej
Wchodząca w zasadzie w życie z dniem 11 czerwca 2007 r. ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw dotyczy m.in.: rozszerzenia zadań Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwalczaniem korupcji (...)
NIK przyjrzy się szkoleniom kierowców
NIK rozpoczęła kontrolę szkolenia i egzaminowania kierowców. Na stronach internetowych Najwyższej Izby Kontroli zamieszczona została ankieta dla osób, które w ostatnich pięciu latach przechodziły szkolenie i zdawały egzaminy na prawo jazdy. Kontrolerzy wykorzystają wyniki sondażu do (...)
Lech Kaczyński: globalny kryzys to wyzwanie także dla samorządu
19 lat po odnowieniu samorządu w Polsce widać, że ta instytucja się sprawdziła - ocenił na spotkaniu z samorządowcami Prezydent.Samorząd to filar demokracji Podczas spotkania z samorządowcami w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński powiedział, że obok wyborów z 1989 roku, drugą ważną datą (...)
Zadania wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych (WOKRO) nie zostały zawieszone. Za organizację zajęć odpowiada dyrektor placówki. Organizacja zajęć w ośrodkach Sposób organizacji zajęć w ośrodkach może być realizowany zgodnie z przepisami (...)
Większe rygory dla służb medycyny pracy?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy, który jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie ma na celu znowelizowanie przepisów dotyczących m.in. zadań służby medycyny pracy, rzepisów odnoszących się do działalności lekarza oraz psychologa w zakresie profilaktycznej opieki (...)
Wartość zamówienia a dostawy tego samego rodzaju - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy zamówień publicznych w domu dziecka. Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Prowadzimy stołówkę, która w całości jest finansowana ze środków budżetowych. Roczne wydatki na żywność to ok. 150 000 zł (rok 2005). Szacujemy, że w roku bieżącym będzie (...)
Jakie świadczenia niepieniężne mogą być przyznane z pomocy społecznej?
Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Gmina i powiat, obowiązane do wykonywania zadań pomocy społecznej, nie mogą odmówić pomocy osobie potrzebującej, mimo istniejącego obowiązku (...)
Wartość zamówienia a dostawy tego samego rodzaju - opinia prawna
Stan faktyczny Problem dotyczy zamówień publicznych w domu dziecka. Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Prowadzimy stołówkę, która w całości jest finansowana ze środków budżetowych. Roczne wydatki na żywność to ok. 150 000 zł (rok 2005). Szacujemy, że w roku bieżącym będzie (...)
Projekt ustawy o rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka
Poselski projekt ustawy o rodzinnej opiece zastępczej jest teraz w Sejmie.Ogólna charakterystyka projektu ustawy o rodzinnych formach opieki zastępczejProjekt ustawy swym zakresem obejmuje wszelkie kwestie związane z opieką nad dzieckiem pozbawionym opieki rodziny biologicznej. Dzięki zebraniu (...)
Jakie świadczenia niepieniężne mogą być przyznane z pomocy społecznej?
Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Gmina i powiat, obowiązane do wykonywania zadań pomocy społecznej, nie mogą odmówić pomocy osobie potrzebującej, mimo istniejącego obowiązku (...)