Zagraniczni pracodawcy dyskryminują Polaków
Ponad milion rodaków pracuje co roku legalnie za granicą. Wielu z nich skarży się na łamanie prawa przez tamtejszych pracodawców
Niskie zarobki, złe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, lekceważenie przez kierowników - to tylko niektóre zarzuty rodaków pod adresem zagranicznych firm. Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich napływa dużo takich skarg i, co dziwne, proces ten nasilił się po naszej akcesji. Rzecznik zastanawia się, jak i do kogo wystąpić w ich obronie.
Unia zakazuje dyskryminacji
Wraz z wejściem do Unii Europejskiej przed Polakami otworzyły się szerokie możliwości zdobywania legalnej pracy za granicą. Obowiązuje przy tym zakaz wszelkiej dyskryminacji, zwłaszcza ze względu na obywatelstwo czy pochodzenie. Oznacza to, że nasi pracownicy mają takie same prawa i obowiązki jak ich koledzy po fachu z innego państwa. Przykładowo, niemiecki pracodawca, angażując Polaka, musi mu zapewnić warunkizatrudnienia nie gorsze od oferowanych swoim pracownikom, np. podobną płacę i wymiar urlopu. Gwarantuje to unijne rozporządzenie nr 1612/68 w sprawie swobodnego przepływu pracowników wewnątrz Wspólnoty. (...)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?