Zakłady reasekuracji zajmą się ubezpieczeniami Polaków?

Czego dotyczy projekt rządowy?

14 października 2008 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Teraz propozycją rządową zajmie się Sejm.

Na czym polegają proponowane zmiany?

Rząd chce, aby na polskim rynku ubezpieczeniowym można było zakładać nowe instytucje finansowe - zakłady reasekuracji, które będą mogły wykonywać działalność w formie spółki akcyjnej, towarzystwa wzajemnej reasekuracji albo spółki europejskiej. Zakłady te mają wykonywać działalność reasekuracyjną jednocześnie w dziedzinie ubezpieczeń na życie (life) i ubezpieczeń majątkowych (non-life), co dotychczas nie było dozwolone.

Zaproponowano wprowadzenie nowych zasad dotyczących gospodarki finansowej zakładu reasekuracji i lokowania aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Zakłady reasekuracji będą zobowiązane do lokowania aktywów, zgodnie z zasadą prudent person, tj. przy zachowaniu zasad ogólnych określonych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej. Zmieni się też definicja „działalności ubezpieczeniowej", z której usunięto pojęcie „umowy reasekuracji", natomiast do ustawy o działalności ubezpieczeniowej wprowadzono definicję „działalności reasekuracyjnej".

Zaproponowane zmiany wynikają z konieczności przystosowania do polskiego prawa przepisów unijnych dotyczących reasekuracji. Reasekuracja ma istotne znaczenie dla działalności ubezpieczeniowej i zakładów ubezpieczeń. Właściwa reasekuracja pozwala zakładom ubezpieczeń zwiększać udział w rynku i pozyskiwać nowych klientów, a także zabezpiecza te zakłady przed stratami finansowymi na wypadek kumulacji ryzyka i w przypadku zdarzeń katastroficznych.  [źródło: www.kprm.gov.pl]

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika