11.9.2005
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Samochód firmowy jest w dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem funkcjonowania chyba już niemal każdego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie normalną pracę w firmie bez samochodu i nie dotyczy to tylko tych przedsiębiorstw, których przedmiot działalności z natury rzeczy opiera się na używaniu samochodów (np. przedsiębiorstwa transportowe czy działalność przedstawicieli handlowych). Ponieważ nabywanie i używanie samochodów jest w przedsiębiorstwie koniecznością, właściciele przedsiębiorstw muszą podejmować decyzje, które w znaczący sposób mogą ukształtować koszty i przychody w firmie. Na ostateczną decyzję o zakupie tego czy innego samochodu wpływają więc już nie tylko jego dane techniczne, ale również możliwości podatkowe, jakie niesie za sobą jego zakup. Trudno bowiem znaleźć firmę, która przed zakupem samochodu nie dokonana kalkulacji ujęcia tego zakupu w kosztach firmy. Prawie każdy przedsiębiorca chciałby również wiedzieć, czy będzie miał prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które nabywa do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych wpłynie na decyzję o zakupie innego samochodu niż pierwotnie planowany. Na podejmowanie kluczowych decyzji, w tym również odnoszących się do samochodów firmowych, nie wpływa dobrze niepewność prawa, którą powodują częste zmiany przepisów.

Zakup samochodu do firmy poprzedza szereg ważnych decyzji. Pierwszym dylematem jest najczęściej wybór między samochodem nowym i używanym. Jeśli firma decyduje się na zakup nowego samochodu, często wiąże się to z zaciągnięciem kredytu lub podpisaniem umowy leasingowej.
Przyjrzyjmy się w pierwszym rzędzie konsekwencjom zakupu nowego samochodu w kraju.
Kredyt czy leasing?
Zakup nowego samochodu firmowego wiąże się najczęściej z podpisaniem umowy leasingu albo zaciągnięciem kredytu bankowego. Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, każda z tych form finansowania zakupu samochodu ma swoich zwolenników. Ostatnie zmiany w podatku VAT znacznie osłabiają jednak atrakcyjność leasingu. Z drugiej strony, kredyty bankowe wciąż pozostają dość drogie. W tej sytuacji wybór jednej z dwóch metod finansowania zakupu samochodu musi zostać poprzedzony wnikliwą analizą.
Przede wszystkim należy pamiętać, że pomimo fizycznego wejścia w posiadanie „kredytowanego” samochodu, nie od razu musimy stać się jego właścicielem. Na pewno nie staniemy się nim podpisując umowę leasingu. Przez cały czas jej trwania właścicielem pozostaje bowiem firma leasingowa (określana w polskich przepisach mianem finansującego). Zwykle w umowach leasingowych znajduje się jednak zapis pozwalający na nabycie samochodu (tzw. opcja zakupu), jednakże może to nastąpić dopiero po zapłacie ostatniej raty. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o wnikliwym czytaniu umowy w tym zakresie, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. W umowie mogą się bowiem znaleźć zapisy, dopuszczające skorzystanie z opcji zakupu w bardzo krótkim terminie (np. w ciągu 3 dni od dnia spłaty ostatniej raty). Spóźnienie leasingobiorcy może dla niego oznaczać konieczność zwrotu samochodu firmie leasingowej.
W przypadku zaciągnięcia kredytu również może zdarzyć się sytuacja, w której to bank, a nie firma będzie właścicielem samochodu. Stanie się tak w sytuacji dokonania na rzecz banku tzw. przewłaszczenia na zabezpieczenie. W jego wyniku, właścicielem samochodu stanie się bank, który „odda” nam własność dopiero z chwilą spłaty całego kredytu wraz z odsetkami. Bank może odstąpić od tej formy zabezpieczenia, jeśli uzna inne za wystarczające (np. weksel in blanco czy zastaw rejestrowy, wpisany do dowodu rejestracyjnego).
Każde obce finansowanie samochodu pociąga za sobą pewne koszty. Umowa leasingu wiąże się z poniesieniem opłaty wstępnej, rat leasingowych oraz opłaty, za którą następuje wykup samochodu (jeśli umowa przewiduje taką opcję). Zaciągnięcie kredytu wiąże się oczywiście z różnego rodzaju prowizjami (np. za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu, za przewalutowanie, itp.) oraz oczywiście z odsetkami płaconymi obok rat kapitałowych. Dopiero więc dokładne wyliczenie ww. kosztów może dać odpowiedź na pytanie, która forma finansowania zakupu samochodu jest bardziej opłacalna.
Z jakimi formami zabezpieczenia należy się liczyć?
Jak wyżej zaznaczono, finansowanie zakupu samochodu firmowego z obcych środków może oznaczać konieczność ustanowienia stosownego zabezpieczenia. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń należą: przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy.
Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest umową nienazwaną, tzn. nie zostało uregulowane w przepisach. Niemniej jednak stanowi coraz częściej stosowaną przez banki formę zabezpieczenia kredytu, w tym również kredytu samochodowego. W praktyce wyróżnia się następujące rodzaje umowy przewłaszczenia:
-
przewłaszczenie pod warunkiem zawieszającym – w tym przypadku bank ma roszczenie o przeniesienie na niego własności samochodu w razie braku spłaty kredytu,
-
przewłaszczenie pod warunkiem rozwiązującym – bank od razu staje się właścicielem samochodu, przy czym z chwilą całkowitej spłaty kredytu własność samochodu „wraca” do kredytobiorcy.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i likwidacją granic celnych znacznie wzrosła liczba używanych samochodów sprowadzanych do kraju. Atrakcyjność nowych przepisów polega również na zniwelowaniu wysokiej przecież wciąż stawki akcyzy poprzez dość niską podstawę (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych
Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Po co nowa ustawa? Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu (...)
Jaki podatek dyskryminuje samochody używane z Unii?
W wyroku z dnia 19 września 2002 r. ETS stwierdził co następuje: 1. Akapit pierwszy Artykułu 95 Traktatu WE (obecnie, po zmianach, art. 90 TWE) zezwala Państwu Członkowskiemu, na zastosowanie do pojazdów używanych, sprowadzanych z innego Państwa Członkowskiego, systemu opodatkowywania, (...)
Skład podatkowy - jak go otworzyć?
Skład podatkowy - czyli co? Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane lub przeładowywane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Skład podatkowy to także miejsce, do którego wymienione wyroby są wprowadzane bądź (...)
Podjęcie decyzji o przystąpieniu przedsiębiorcy zagranicznego do spółki z ograniczona odpowiedzialnością, prowadzącej działalność na terytorium RP wymaga przede wszystkim podjęcia przez tę spółkę uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego. Uchwała ta jest zasadniczo zmianą umowy (...)
Stan faktyczny:Jakich formalności należy dopełnić i jakie opłaty ponieść chcąc, w drodze wniesienia aportem, przekazać samochód z Francji spółce z o.o. działającej w Polsce?Opinia prawnaPodwyższenie kapitałuPodjęcie decyzji o przystąpieniu przedsiębiorcy zagranicznego do spółki z (...)
Polski Ład - ulgi na innowacje i rozszerzenie rynków zbytu
Polski Ład wprowadzi ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój. Przeczytaj, jakie ulgi będą wspierać innowacje w przedsiębiorstwach od 2022 roku, a z których możesz skorzystać, jeśli szukasz nowych rynków dla swoich produktów. ##baner## Ulga na prototyp Ulga (...)
Projekt przepisów podatkowych Polskiego Ładu w konsultacjach
Rekordowa podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. Dziś rozpoczynają się konsultacje pakietu rozwiązań, które polepszą (...)
Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika
Podróż służbowa pracownika i przedsiębiorcy wiąże się z określonymi wydatkami. Dzowiedz się, jakie wydatki związane z podróżą musi pokryć pracodawca, a co przysługuje przedsiębiorcy oraz jak rozliczyć koszty podróży służbowych - właściciela firmy lub pracowników. Co (...)
Odliczenia związane z nabyciem samochodów
Na gruncie poprzedniej ustawy VAT prawo do odliczenia podatku przysługiwało tylko podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, których dopuszczalna ładowność wynosiła co najmniej 500 kg. Dodatkowym warunkiem było posiadanie przez ten samochód homologacji producenta lub importera dla (...)
Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało (...)
Zwrot nadpłaty akcyzy od sprowadzanych samochodów
Rządowy projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, który teraz jest w Sejmie, przewiduje możliwość zwrotu części podatku akcyzowego nabywcy wewnątrzwspólnotowemu albo (...)
Firmowy samochód jako środek trwały w kosztach i przychodach podatkowych
Kiedy samochód jest środkiem trwałym? Dokonując zakupu samochodu do firmy, zwykle zakładamy, że będzie on używany w dłuższym okresie. Aby poprawnie rozliczyć wydatek na nabycie samochodu w kosztach uzyskania przychodów, niezbędne jest więc określenie czasu, przez jaki samochód (...)
Pierwsze wspólne przepisy dotyczące obowiązków i odpowiedzialności pośredników na jednolitym rynku otworzą nowe możliwości świadczenia usług cyfrowych ponad granicami przy równoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkowników bez względu (...)
Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe
Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)
Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym
Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym? Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki: umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)
Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?
W oczekiwaniu na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości... 9 sierpnia 2005 do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Maciej Brzeziński przeciwko (...)
Kasa fiskalna w przedsiębiorstwie
Czym jest kasa fiskalna, kto i kiedy musi ją mieć, a także jakie obowiązki związane są z jej posiadaniem. ##baner## Co to jest kasa fiskalna? Kasa fiskalna to urządzenie, w którym możesz zapisać wszystkie towary lub usługi z asortymentu twojej firmy oraz ewidencjonować ich sprzedaż. Są (...)
Jak prawidłowo rozliczać wydatki na prywatny samochód używany w firmie?
Rozliczanie wydatków na samochody prywatne z limitem Często zdarza się, że pracownicy używają prywatnych samochody na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności. Należy pamiętać, że w takim przypadku istnieją ograniczenia co do możliwości zaliczenia do kosztów (...)