Zaliczanie kosztów procesu cywilnego do kosztów uzyskania przychodów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wypowiedział się w kwestii zaliczania przez podatników prowadzących działalność gospodarczą do kosztów uzyskania przychodów wydatków na koszty procesu cywilnego, związanego z prowadzoną działalnością.

Podatnik w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wynajął halę w celu ulokowania tam hurtowni. Następnie uznał, że przedmiot najmu jest jednak zbędny i zrezygnował z najętego obiektu. Działanie spółki podyktowane było chęcią zmniejszenia kosztów. Jednakże wobec sporu między stronami umowy najmu, co do zgodności z prawem wcześniejszej rezygnacji z najmu hali, spór musiał rozstrzygnąć sąd.

Porady prawne

Koszty związane z prowadzeniem procesu cywilnego spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Zakwestionowały to organy podatkowe, których zdaniem koszty obrony nie stanowią przejawu prowadzenia działalności gospodarczej, także wówczas, gdy zmierza do zasądzenia należności powstałych w związku z prowadzoną działalnością.

Sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uchylił decyzję izby skarbowej.  

Zdaniem Sądu, koszty procesu cywilnego poniesione przez podatnika w sprawie spornej związanej z przedmiotem działalności gospodarczej są kosztami poniesionymi w celu uzyskania przychodu.

Jak wskazał Sąd, prowadząc spór przed sądem w przedmiocie wcześniejszego rozwiązana umowy najmu spółka musiała ponieść konieczne koszty postępowania sądowego. Poniesienie kosztów procesu przed sądem było konieczne i miało na celu obniżenie kosztów poprzez niezapłacenie czynszu najmu.  Istnieje więc związek między wydatkiem poniesionym na koszty sądowe, a planowanym celem polegającym na chęci wyeliminowania kosztów działalności polegających na zapłacie czynszu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Łodzi z dnia 21 listopada 2006 r., sygn. akt I SA/Łd  1417/06 

   

           


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika