Zamówienia publiczne po nowemu

11 czerwca 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw, która uproszcza i przyspiesza proces udzielania zamówień publicznych. Ma ona na celu dokonanie głębokiej reformy systemu środków ochrony prawnej w zakresie rozpatrywania odwołań. Przewiduje się, że nowelizacja będzie miała również duże znaczenie dla sprawnego wykorzystania przez Polskę funduszy strukturalnych (ze środków z Unii Europejskiej) i dotrzymania zobowiązań wynikających z tzw. zasady n+2 dotyczącej tych funduszy. Wprowadza ona ponadto przepisy, których celem jest doprowadzenie do przyspieszenia prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia oraz dokonuje zmian niektórych przepisów, które w ocenie zamawiających lub wykonawców wywoływały wątpliwości interpretacyjne. 

Porady prawne

Część przepisów nowelizacji wejdzie jednak w życie dopiero 12 października 2007 r.

Poniżej wskazujemy tylko na ważniejsze z wielu wprowadzanych zmian.

Jaki ma być podstawowy próg, od którego stosuje się procedurę zamówień publicznych?

Podstawowy próg, od którego stosuje się procedurę zamówień publicznych zostanie podniesiony z 6 tys. euro do 14 tys. euro. Tym samym próg stosowania ustawy zostaje podniesiony do kwoty odpowiadającej około 10% wartości kwot progowych określonych dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi zamówień publicznych. Dzięki temu mali przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do niewielkich usług, dostaw i robót budowlanych.

Gdzie będzie można znaleźć ogłoszenia o zamówieniach publicznych?

Nowelizacja ustawy zakłada też obowiązek publikacji w BZP ogłoszeń o przetargach o wartości powyżej 14 tys. euro i nie przekraczających tzw. progów unijnych. Dotychczasowy obowiązek zamieszczania na portalu ogłoszeń podprogowych zostanie zniesiony.

Ogłoszenia o zamówieniach będą umieszczane na stronach internetowych Urzędu Zamówień Publicznych. Ma to zwiększyć jawność postępowań i umożliwi dotarcie do większej liczby wykonawców. Wedle nowych przepisów ogłoszenia te: 

  1. zamieszcza się w Biuletynie Zamówień Publicznych udostępnianym na stronach portalu internetowego Urzędu Zamówień Publicznych; 

  2. publikuje się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, jeżeli są przekazywane Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Zamawiający będzie zobowiązany sam (bez pośrednictwa Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych) zamieszczać swoje ogłoszenia w BZP udostępnianym na portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych. Ogłoszenia przekazywane będą mogły być wyłącznie w postaci elektronicznej poprzez interaktywne formularze udostępnione przez Urząd Zamówień Publicznych. Inne formy nadsyłania ogłoszeń nie będą akceptowane. Ogłoszenia na obecnie obowiązujących formularzach nadesłane pocztą lub faksem będą akceptowane do dnia 10 czerwca br. Liczy się data wysłania ogłoszenia (data stempla pocztowego). W dniu 11 czerwca 2007 r. uruchomiony zostanie system elektroniczny do publikacji ogłoszeń, który będzie działać w sposób analogiczny do obecnie funkcjonującego systemu do przesyłania ogłoszeń do UZP.

W związku z powyższym zamawiający będzie obowiązany udokumentować: 

  • zamieszczenie ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, w szczególności przechowywać dowód jego zamieszczenia; 

  • publikację ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w szczególności przechowywać dowód jego publikacji.

W jakich przypadkach będzie stosowana procedura uproszczona?

Procedura uproszczona będzie stosowana poniżej następujących progów (tzw. progów unijnych):

  • 137 tys. euro w przypadku administracji rządowej,

  • 211 tys. euro w przypadku samorządów i

  • 422 tys. euro w przypadku tzw. zamówień sektorowych.

Nopwelizacja wprowadza ponadto możliwość odstąpienia od powołania komisji przetargowej do wysokości wskazanych wyżej progów unijnych. Zmniejszy to biurokrację i przyspieszy proces udzielania zamówień publicznych.

Likwidacja progu 60 000 euro spowoduje wyłączenie możliwości stosowania odwołań w postępowaniach do wartości 137 000 euro i 211 000 euro. Jedynym środkiem odwoławczym będzie w tym przypadku protest na decyzję zamawiającego.

Czym ma się zajmować Krajowa Izba Odwoławcza?

Nowelizacja zakłada rezygnację z systemu niezawodowych arbitrów, którzy uczestniczyli w procesach odwoławczych.

Ich funkcję przejmie w październiku br. Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych, licząca do 100 osób profesjonalnie zajmujących się arbitrażem. Będą to prawnicy z co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym. Zmiana ta ma na celu zwiększenie profesjonalizmu osób rozpoznających odwołania, a także podwyższenie jakości wydawanych przez nich orzeczeń i jednolitości orzecznictwa.

Krajowa Izba Odwoławcza będzie właściwa do rozpoznawania odwołań od rozstrzygnięć protestów wnoszonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Na orzeczenie Izby stronom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego przysługiwać będzie skarga do sądu. Skargę będzie się wnosić za pośrednictwem Prezesa Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia Izby, przesyłając jednocześnie jej odpis przeciwnikowi skargi.

Co jeszcze się zmieni?

Od 11 czerwca 2007 r. będą też obowiązywały krótsze terminy składania ofert.

Nowelizacja wprowadza możliwość uzupełniania dokumentów, które potwierdzają, że roboty budowlane, dostawy czy usługi oferowane przez wykonawców spełniają wymogi określone przez zamawiającego, np. certyfikaty, atesty.

Nowelizacja wprowadza ponadto bardzo wiele szczegółowych zmian.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2007 r., Nr 82, poz. 560)

  • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2006 r. Nr 164, poz. 1163, ze zm.)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika