Minister Rozwoju i Finansów wydał 2 rozporządzenia dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2017 r., poz. 864) zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 645, z późn. zm.).
Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 29 kwietnia 2017 roku.
Zaniechanie poboru PIT od dochodów z tytułu stypendiów i innych świadczeń otrzymywanych w ramach programów wymiany stypendialnej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta
Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od świadczeń otrzymywanych w ramach programów stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (Dz.U. z 2017 r., poz. 871) zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z tytułu stypendiów i innych świadczeń otrzymywanych w ramach programów wymiany stypendialnej Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta przez osoby fizyczne wyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych Ameryki w celu:
- odbycia części studiów wyższych, studiów doktoranckich, staży naukowych albo wzięcia udziału w innych formach kształcenia,
- prowadzenia badań naukowych lub zajęć dydaktycznych – w zakresie nieobjętym zwolnieniem od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23a lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zaniechanie ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2016 r. do dnia 31 grudnia 2018 r.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 29 kwietnia 2017 roku.

Potrzebujesz porady prawnej?
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od offsetu
7 grudnia 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2006 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Czego dotyczy zaniechanie poboru podatku (...)
Przedsiębiorcy zostaną zwolnieni od podatku
Kiedy obowiązuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych?Minister Finansów zaniechał poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów). Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie z dniem ogłoszenia - 21 kwietnia (...)
Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych
Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)
Od jakich dochodów nie płacimy podatku dochodowego od osób fizycznych?
2 kwietnia wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 marca 2005 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów). Akt ten został wydany na podstawie art. 22 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. W jego treści zarządza (...)
Jakie zmiany w podatkach od nowego roku?
W przeciwieństwie do lat poprzednich, 1 stycznia 2005 r. nie przyniesie wielu zmian. Tym niemniej warto się dowiedzieć co nas czeka w 2005 r., zwłaszcza, że większość wprowadzanych zmian jest korzystna dla podatników. Wiążące interpretacje Najważniejszą z nowości jest bez wątpienia (...)
Czym jest WHT oraz jakich przychodów dotyczy? Podatek u źródła (WHT) - czyli co? Podatek u źródła to podatek dochodowy (od osób prawnych i od osób fizycznych) pobierany przez płatników od niektórych dochodów (m.in. dywidendy, odsetki, należności (...)
Co nowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Najważniejsze zmiany w PIT od 1 stycznia 2018 r. Wiele zmian do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej „ustawą PIT") weszło w życie z dniem 1 stycznia 2018 r. Głównym źródłem zmian jest ustawa z dnia 27 (...)
Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych
Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie (...)
Zaniechanie poboru podatku od umorzonych czynszów
Na mocy nowych przepisów umorzone w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego należności dotyczące zaległych czynszów za najem lokali mieszkalnych oraz innych związanych z użytkowaniem tych lokali tytułów (wymienionych w rozporządzeniu) nie podlegają opodatkowaniu (...)
Nierezydenci nie zapłacą podatku od odsetek
1 listopada 2006 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Firnansów z dnia 20 października setOstatni( '1' ); 2006 r. w setOstatni( '2' ); sprawie setOstatni( '3' ); zaniechania setOstatni( '4' ); poboru setOstatni( '5' ); podatku setOstatni( '6' ); dochodowego od setOstatni( '7' ); niektórych setOstatni( (...)
W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre zmiany weszły w życie już 1 grudnia 2008 r., a niektóre wejdą dopiero 1 stycznia 2010 r. Poniżej omówione zostały (...)
Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym
Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)
Czy będzie możliwe zaniechanie poboru podatku od zagranicznych dochodów?
Czego dotyczy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej?Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy umożliwienia Ministrowi Finansów zwolnienia z poboru podatku w sytuacji, gdy podatnicy, mimo zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, są zobowiązani (...)
Jak opodatkowana jest pomoc z programów dofinansowanych z funduszy strukturalnych UE?
W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyjaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych i fizycznych dochodów pochodzących ze środków pomocowych finansowanych z funduszy strukturalnych oraz współfinansujących środków krajowych. Oparto (...)
Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Nagrody przyznane Powstańcom Warszawskim bez podatku
Zaniechanie poboru podatku dochodowego od nagród przyznanych Powstańcom Warszawskim Minister finansów prof. Teresa Czerwińska podjęła decyzję o wydaniu rozporządzenia, na podstawie którego nie będzie pobierany podatek dochodowy od nagród przyznanych Powstańcom (...)
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em
Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)
Minister Finansów przekazał do uzgodnień i konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czego dotyczy projekt (...)