Zapłata podatku przez osobę trzecią
Zapłata podatku przez inną firmę nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Jest to bowiem obowiązek o charakterze osobistym, a porozumienia cywilnoprawne nie są skuteczne wobec organów podatkowych
Tak wynika z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.
(...)Rozpatrujący tę sprawę skład NSA stwierdził rozbieżności w orzecznictwie. Zwrócił się więc o ich rozstrzygnięcie w poszerzonym składzie. Ten przyznał rację organom podatkowym. Sąd wskazał, że zapłata podatku przez osobę trzecią nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Jako argumenty wskazał między innymi podstawowe definicje zawarte w ordynacji podatkowej.
(...)NSA podkreślił jednak, że uchwała nie wyklucza możliwości faktycznej zapłaty podatku przez tzw. posłańca. Chodzi o sytuację, w której ktoś wpłaca jako podatek powierzone mu w tym celu pieniądze. Typowy przykład to wpłacenie przez pracownika podatku w imieniu firmy. W takiej sytuacji nie ma wątpliwości, że zobowiązanie podatkowe wygasa. W sensie prawnym należy wtedy bowiem uznać, że wpłaty dokonał podatnik.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?