Zasady uczestnictwa w przetargu

Zasady uczestnictwa w przetargu muszą być podane już w ogłoszeniu o zamówieniu. Nie mogą pojawiać się dopiero w specyfikacji - orzekli arbitrzy.

 

Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował przetarg na przebudowę mostu przez rzekę Łupawę w miejscowości Poganice. Jedna ze startujących w nim firm podważyła poprawność oferty złożonej przez konkurencyjne konsorcjum. Przekonywała, że powinno ono zostać wykluczone z przetargu, gdyż nie spełnia warunków, nie realizowało bowiem podobnych prac.

Po odrzuceniu protestu wykonawca odwołał się do zespołu arbitrów. Chociaż wygrał sprawę, werdykt niezupełnie był po jego myśli. Arbitrzy unieważnili bowiem z urzędu cały przetarg, biorąc pod uwagę przesłanki uniemożliwiające zawarcie ważnej umowy.

Porady prawne

Podstawowy błąd gdański oddział popełnił już na etapie publikacji ogłoszenia o tym zamówieniu. Napisał w nim, że wykonawcy chcący startować w tym przetargu powinni wykazać, że wykonali wcześniej roboty w zakresie i o złożoności porównywalnej z przedmiotem zamówienia. Jednocześnie zaznaczył, że "pozostałe warunki zostaną określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia".

Rzeczpospolita 08.09.2005


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kamil Lis 2018-04-22 15:20:57

    Mam pytanie co mam zrobić jesli napisałem sprzeciw z wnioskiem o rozłożenie na raty a po wyroku prawomocnym niby mogę wejść z bankiem w ugodę na której żądają ode mnie większej kwoty


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika