Zaskarżanie uchwał wpólnoty mieszkaniowej
Zgodnie z ustawą o własności lokali, uchwała właścicieli lokali może być zaskarżona przez członka wspólnoty do sądu, jeżeli jest ona niezgodna z przepisami prawa lub z umową właścicieli albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza interesy członka wspólnoty.
Sąd Najwyższy dookreślił pojęcie "niezgodności z przepisami prawa podjętej uchwały". Otóż podstawą zaskarżenia uchwały wspólnoty mieszkaniowej może być także nie zawiadomienie członka wspólnoty o terminie zebrania właścicieli, jeżeli nie zawiadomienie to mogło mieć wpływ na treść podjętej na tym zgromadzeniu uchwały.
Niezawiadomienie członka wspólnoty mieszkaniowej o terminie zebrania właścicieli może stanowić podstawę uchylenia przez sąd uchwały wspólnoty, jeżeli zostanie wykazane, że uchybienie to mogło mieć wpływ na jej treść (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, tekst jedn.: Dz. U. 2000 r. Nr 80, poz. 903).

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 października 2002r., sygn. IV CKN 1351/00, źródło: biuletyn SN.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?