Zaświadczenie od lekarza sądowego tylko do niestawiennictwa

Oskarżyciel posiłkowy (który w postępowaniu karnym sądowym jest stroną) wniósł o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego. Na dowód, że nie mógł dotrzymać terminu ustawowego (7 dni), przedstawił zaświadczenie lekarskie. Nie było to jednak zaświadczenie od lekarza sądowego - i sąd terminu nie przywrócił. Sprawa na skutek zażalenia trafiła do Sądu Najwyższego, który orzekł, iż

Błędny jest pogląd Sądu Okręgowego jakoby podstawą przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku z powodu choroby osoby, która go nie dotrzymała mogło być wyłącznie zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza uprawnionego według ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym (Dz. U. Nr 123, poz. 849 ze zm.).

Jak zauważył SN, przepisy ww. ustawy stosuje się bowiem tylko w przypadkach usprawiedliwiania niestawiennictwa  z powodu  choroby, na wezwanie  lub  zawiadomienie sądu  lub organu prowadzącego postępowanie karne stron,  ich przedstawicieli  ustawowych,  pełnomocników,  świadków,  oskarżonych,  obrońców  i  innych uczestników postępowania (art. 1 ust. 2). Treść tego przepisu jest jednoznaczna, dlatego brak jest podstaw by stosować go również do instytucji przywracania terminu.

Porady prawne

Niezależnie od powyższego SN stwierdził, że do przywrócenia terminu trzeba wykazać, iż przekroczenie  tego  terminu nastąpiło "z przyczyn od strony niezależnych". Samo dołączenie zaświadczenia lekarskiego jeszcze do tego nie wystarczy.  Jednakże to, czy w  świetle  złożonego  zaświadczenia  lekarskiego  oraz  argumentacji  przedstawionej we wniosku w przedmiotowej sprawie sytuacja tego rodzaju wystąpiła – napisał SN - rozważy  i oceni sąd pierwszej instancji, ponownie rozpoznając wniosek oskarżyciela posiłkowego. Dokonanie takich ustaleń i ocen przez Sąd Najwyższy mogłoby zostać potraktowane jako naruszenie prawa do dwuinstancyjnego rozpoznania sprawy.

Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2010 roku, sygn. akt IV KZ 3/10


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika