Wniosek o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu polubownego sąd polski rozpatruje w I instancji na posiedzeniu jawnym na rozprawie. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 24 czerwca 2009 r. (sygn. I CSK 538/08) uznał, że zażalenie na postanowienie polskiego sądu w takich sprawach sąd II instancji rozpatruje na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron.
Zażalenie rozpoznawane jest na posiedzeniu jawnym czy niejawnym?
Powiązane artykuły
Zażalenie w postępowaniu cywilnym - Kiedy przysługuje? Jak sporządzić? Terminy i procedura 2025
Kompletny przewodnik po zażaleniu w postępowaniu cywilnym. Dowiedz się kiedy przysługuje zażalenie, jak je sporządzić, jakie są terminy i procedura. Aktualne przepisy 2025.
Jak odwołać się od mandatu drogowego?
Sprawdź jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego w 2025 roku. Praktyczny przewodnik krok po kroku, wzór wniosku oraz terminy odwołania.
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Co jeśli Policja nie chce ścigać przestępstwa?
Policja ma obowiązek ścigania każdego przestępstwa, jeśli uzyska wiarygodną wiadomość o jego popełnieniu. Niektóre z przestępstw są ścigane wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego, a niektóre (...)
Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?
Uprawnionym do wniesienia skargi na decyzję administracyjną jest m.in. każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego własnej sprawy administracyjnej, czyli przewidzianej w przepisach (...)
Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?
Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań (...)
Zatrzymanie przez Policję - Prawa, Rodzaje, Czas Trwania
Kompletny przewodnik po zatrzymaniu w Polsce 2025. Sprawdź kiedy, na jak długo i przez kogo możesz zostać zatrzymany. Poznaj swoje prawa i rodzaje zatrzymania.
Jak wysłać pismo ogólne online?
Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)
Sądy UE
Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 jego zadaniem jest czuwanie „nad poszanowaniem prawa w wykładni i stosowaniu\" traktatów. W ramach tego zadania Trybunał (...)