Zerowa stawka VAT tylko z potwierdzeniem wywozu
Firma sprzedająca towary podróżnym, którzy ubiegają się o zwrot podatku, może stosować 0-proc. stawkę VAT. Powinna jednak mieć dokument potwierdzający ich wywóz poza Unię Europejską
Co w sytuacji, gdy dokument ten został sfałszowany? Taką sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (wyrok z 9 lipca 2008 r., I SA/Bk 162/08). Orzeczenie to było opisane w DF z 17 lipca br., ale ze względu na precedensowe podejście sądu warto się bliżej przyjrzeć tej sprawie.
(...)W omawianej sprawie organy podatkowe zakwestionowały właśnie odcisk stempla na dokumentach tax free, a także podpisy celników, twierdząc, że zostały sfałszowane. Ich zdaniem „dokumenty te nie spełniały ustawowego wymogu potwierdzenia wywozu towarów przez graniczny urząd celny”.
(...)Rozstrzygnięcie WSA w Białymstoku oparte zostało w głównej mierze na wytycznych Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (...) Organy podatkowe nie przeanalizowały stanu faktycznego i prawnego sprawy pod kątem przepisów dyrektywy. Tymczasem – co podkreślił WSA – mają obowiązek „interpretowania prawa krajowego w świetle tekstu oraz celu dyrektywy (czy też innego aktu prawa), aby zapewnić normom wspólnotowym moc wiążącą w prawie krajowym”.
Organy podatkowe jako nadrzędny warunek stosowania preferencyjnej stawki VAT stawiały wymóg materialnoprawny (poprawność formalną dokumentu tax free).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?