Zgoda na rozwiązanie umowy o pracę z kobietą w ciąży
Pracodawca nie może zasadniczo wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy. Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątki. Można rozwiązać lub wypowiedzieć umowę o pracę z pracownicą w ciąży, jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy tej pracownicy oraz jeżeli reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Powstaje pytanie, jaki charakter ma ta zgoda i czy musi być wyrażona uprzednio przez zakładową organizację związkową, czy też wystarczy jej wyrażenie już po rozwiązaniu z pracownicą umowy o pracę?
Sąd Najwyższy w uchwale z 1978 r. stwierdził, że:
Wymagana przepisem art. 177 § 1 k.p. zgoda rady zakładowej na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego jest obligatoryjna i musi być uprzednia.

Wykładnia co do wagi zgody organizacji związkowej nie zmieniła się. Oznacza to, że pracodawca chcąc wypowiedzieć lub rozwiązać umowę z pracownicą będącą w ciąży wpierw musi uzyskać zgodę reprezentującej pracownicę zakładowej organizacji związkowej.
Uchwała Sądu Najwyższego - całej Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 19 maja 1978 r. (V PZP 6/77; OSNC 1978/8/127)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?