Od tego, jak jest zredagowane orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, nie powinna zależeć możliwość wznowienia postępowania – uważa rzecznik praw obywatelskich. W ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie orzeczenia TK o niekonstytucyjności przepisu można wnieść skargę o wznowienie postępowania. Czy jest ona dopuszczalna, gdy orzeczenie TK ma charakter interpretacyjny?
Zła interpretacja podstawą do wznowienia?
Powiązane artykuły
Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego?
Wznowienie postepowania nalezy do szczególnych środków uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej. Żądanie wznowienia może być uzasadnione ściśle okreslonymi w przepisach okolicznościami. (...)
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
Wznowienie postępowania karnego jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowić można zarówno postępowanie zakończone w (...)
Skarga kasacyjna - kompletny przewodnik 2025
Skarga kasacyjna w 2025 roku - kto może wnieść, jakie są wymogi formalne, terminy i koszty. Praktyczny przewodnik z aktualnymi przepisami KPC.
Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG
Od 30 kwietnia 2018 r. każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub też na dowolny wskazany okres.
Koszty uzyskania przychodu - co musisz wiedzieć o kosztach uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu bezpośrednio wpływają na wysokość dochodu będącego podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Opodatkowaniu tym podatkiem podlega bowiem dochód, a jest nim nadwyżka (...)
Odpowiedzialność zawodowa rzeczoznawców majątkowych
Rzeczoznawca majątkowy, który nie wykonuje czynności zawodowych zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej, podlega odpowiedzialności zawodowej. Podstawą (...)
Przedsiębiorca w podróży służbowej
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki związane z podróżą służbową, o ile wykaże, (...)
Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców
Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, naktórych muszą się opierać relacje między biznesem i administracją. Są one dla prawa gospodarczego (...)
Kto może korzystać z indywidualnych zajęć i indywidualnego nauczania?
Uczniowie z niepełnosprawnościami bądź problemami zdrowotnymi mogą skorzystać z elastycznych form nauczania.
Podstawa opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli
Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają niekiedy problem z ustaleniem prawidłowej podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla będących w ich posiadaniu budowli. Budowlę lub (...)